Saturday, April 20, 2024
spot_img

Lukashenko: Shqetësimet për nisjen e Luftës së Tretë Botërore janë legjitime! Dhjetra mijëra ushtarë të NATO-s janë vendosur pranë kufijve tanë.

DHJETRA MIJËRA USHTARE TË NATO-S JANË PRANË KUFIJVE TANË

Presidenti i Bjellarusisë Alexander Lukashenko ka deklaruar se shqetësimet për nisjen e Luftës së Tretë Botërore janë legjitime, duke theksuar së dhjetra mijëra ushtarë të NATO-s janë vendosur pranë kufijve të Rusisë dhe Bjellarusisë

“Forcat ushtarake është bërë përsëri argument kryesor i paraqitur nga qendrat vendimarësë globale, sikur të mos jetë pasur kurrë miliona humbje njërëzish nga Lufta e Parë dhe e Dytë Botërore”, tha ai.

“Tani ne jemi përfshjirë fjalë për fjalë nga një parandjenjë e një Lufte të Tretë Botërore, e cila është rrëmbyer nga të gjithë. Ka arsye legjitime për shqetësime të tilla”.

“Ka rethh 32,000 ushtarakë nga kontigjentet e unifikuara të NATO-s dhe forcave të SHBA-së të stacionuar në afërsi të Bjellarusisë dhe Rusisë, në kuadër të operacioneve të aleancës që po kryhen në Evropë”, theksoi Lukashenko.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT