Wednesday, May 29, 2024
spot_img

Marinakis: Në këtë moment nuk jemi në pikën e vetos, por respektimi i Marrëveshjes është një parakusht i domosdoshëm për BE-në

Nevojën e respektimit të Marrëveshjes së Prespës si detyrim ndërkombëtar i të dyja vendeve, por edhe qëndrimin se Greqia ka vazhdimësi dhe duhet të respektojë atë që është rënë dakord, e ka përsëritur zëdhënësi i qeverisë greke, Pavlos Marinakis, në konferencën e sotme të rregullt, duke iu përgjigjur pyetje të gazetarëve, ndër të cilët edhe korrespondentit të MPB-së nga Athina.

Duke qenë se Ministria e Punëve të Jashtme të Greqisë në deklaratën e djeshme dhe kryeministri grek sot në mëngjes në Facebook kanë thënë se progresi në marrëdhëniet dypalëshe dhe rruga e vendit drejt BE-së varet nga respektimi i Marrëveshjes, në pyetjen e korrespondentit të MPB-së nga Athina a do të nënkuptonte kjo në praktikë edhe një veto greke për perspektivën evropiane, Marinakis theksoi se nuk kemi arritur në atë pikë, por se është ende një parakusht i domosdoshëm.

“Në këtë moment nuk jemi në këtë pikë, por është e qartë dhe nuk duhen shumë interpretime, parakusht i domosdoshëm për procesin integrues të Maqedonisë së Veriut është respektimi i Marrëveshjes së Prespës”, ​​tha Marinakis.

Zëdhënësi i Qeverisë greke ka përsëritur atë që ka shkruar mëngjesin e sotëm kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis se qëndrimi i djeshëm i Presidentes Siljanovska Davkova gjatë inaugurimit ishte “provokues dhe fyes dhe në kundërshtim me Marrëveshjen e Prespës”, ​​marrëveshje e cila, siç theksoi ai. “Pasi u votua, detyroi të dy vendet dhe Greqinë dhe Maqedoninë e Veriut ta zbatojnë atë”.

– Ky është një fakt për të cilin nuk ka shumë interpretime. Është gjithashtu diçka që duket se është pranuar plotësisht nga presidenti i Komisionit Europian dhe ai i Këshillit Europian që reaguan menjëherë, diçka që tregon reflekset e vendit tonë dhe ndikimin që Greqia tashmë ka ndërkombëtarisht, të mos e nënvlerësojmë. , sepse dikur ishte delja e zezë e Evropës – theksoi Marinakis.

Lidhur me qëndrimin e Demokracisë së Re për Marrëveshjen e Prespës në opozitë, ajo iu referua një postimi në Twitter të 24 janarit 2019 nga Mitsotakis, asokohe lider i opozitës, ku shkruante se “nëse ratifikohet Marrëveshja e Prespës, atëherë nuk do të jetë e mundur. të anulohet sepse ka fuqi më të madhe se çdo ligj tjetër”.

– Atëherë si opozitë nuk u fshehëm, shprehëm kundërshtimet tona serioze për Marrëveshjen e Prespës dhe e votuam kundër, qëndrim për të cilin nuk pendohemi. Ne kemi saktësisht të njëjtin mendim, por e respektojmë plotësisht atë që ka nënshkruar vendi ynë, atë që është votuar në Parlament dhe si shtet serioz e kemi obligim ta zbatojmë dhe këtë e kemi thënë që në fillim – tha Marinakis.

Në të njëjtën kohë, ai ka treguar se presin që “pala tjetër ta respektojë marrëveshjen”, dhe të njëjtën gjë do ta bëjnë edhe ata “si shtet që ka vazhdimësi”.

Në pyetjen e një gazetari për tre memorandumet me Maqedoninë që ende nuk janë ratifikuar në Kuvend, ai i drejtoi pyetje opozitës SYRIZA, e cila e ngriti sërish temën.

– Kërkojmë sinqerisht opozitën, por mbi të gjitha qytetarët. A do të ishte më mirë në këtë periudhë, me qëndrimin e presidentit të Maqedonisë së Veriut, nëse do të votoheshin memorandumet? Mos ndoshta është më mirë që nuk janë votuar akoma? Ne jemi të sinqertë dhe të qartë, duhet ta zbatojmë Marrëveshjen e Prespës, por miratimi i memorandumeve varet edhe nga pala tjetër dhe sa do të jetë konsistente me detyrimet e saj ndërkombëtare”, theksoi zëdhënësi i qeverisë greke në konferencën e rregullt me ​​gazetarët. dhe korrespondentët e huaj.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT