Monday, July 22, 2024
spot_img

Mbajtësit kryesorë të Bitcoin kanë tërhequr një sasi të madhe nga tregu

Për më tepër, pasojat e kësaj tërheqjeje masive u ndjenë shpejt pasi çmimi i Bitcoin pësoi një rënie të ndjeshme të premten, më 15 mars. Bitcoin u rrëzua me më shumë se 7%, dhe tendenca rënëse u shtri në të gjithë tregun e kriptove. Për më tepër, raporti i vakët i PPI të së enjtes përshpejtoi rënien. Për më tepër, sipas Coinglass, vetëm 1.81 milion dollarë bitcoin janë aktualisht në dispozicion në bursë. Kjo nënvizon rëndësinë e goditjes së furnizimit me Bitcoin.

Sidoqoftë, në anën pozitive, rrjeti dëshmoi shfaqjen e 13 balenave të reja me asete mbi 1000 BTC. Ky fluks i investitorëve të rinj të mëdhenj tregon një interes në rritje për Bitcoin midis lojtarëve të mëdhenj. Nga ana tjetër, çmimi i Bitcoin ka vijuar të bjerë edhe sot.

Çmimi i Bitcoin ra nën nivelin 65,000 dollarë, duke treguar një rënie prej mbi 13% nga niveli rekord prej 73,836 dollarësh i arritur këtë javë.

Përveç kësaj, vëllimi i tregtimit 24-orësh të Bitcoin ra me 15.78% në 51.16 miliardë dollarë. Sidoqoftë, pavarësisht rënies së fundit, fitimet mujore të BTC janë mbi 25%. Kthesa e fundit e rënies u katalizua gjithashtu nga likuidimet masive.

Balenat pas bitcoin tërhoqën më shumë se 21,400 bitcoin nga shkëmbimi në një javë.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT