Friday, July 19, 2024
spot_img

Mickoski: Në shkurt do të negociojmë me partnerët e rinj të koalicionit

Ne nuk jemi të vullnetit të mirë në qeverinë teknike, mendojmë se Talat Xhaferi nuk e meriton besimin dhe atë pozitë, sepse me emrin e tij lidhen shumë polemika dhe ne do të përmbahemi nga votimi. Ne propozuam shfuqizimin e qeverisë teknike si në kundërshtim me Kushtetutën, por për arsye të pakuptueshme është refuzuar nga shumica qeverisëse, tha sonte lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski në një intervistë për TV 24.

Mickoski nuk i bëri të ditur emrat e ministrave dhe deputetëve të VMRO-DPMNE-së që do të jenë në Qeverinë teknike, por tha se autorizimin për propozimin e emrave e ka marrë nga Bordi Ekzekutiv dhe ai Qendror.

“Kjo për ne është një periudhë teknike prej 100 ditësh që duhet të sigurojë procesin teknik dhe besueshmërinë e tij”, tha Mickoski.

I pyetur se si ministrat teknikë nga VMRO-DPMNE do t’i referohen kryeministrit teknik Xhaferi kur nuk e njohin, ai u përgjigj se nuk beson se do të ketë nevojë. Por tha se nuk do të jetë sabotim, as mospjesëmarrje, por do të jenë shumë të zënë nëpër ministri.

Mickoski njoftoi se kanë formuar komision për negociata për koalicion me partitë politike – në gjysmën e parë të shkurtit do të bisedojnë me ata që tashmë janë pjesë e koalicionit të udhëhequr nga VMRO-DPMNE, dhe në gjysmën e dytë të muajit të ardhshëm me të gjithë të tjerët. partitë të cilat, tha ai, kanë synimin dhe dëshirën që të hyjnë në koalicion, që në mars të përfundojë dhe të fillojnë me përgatitjen e fushatës zgjedhore.

Me Pavle Trajanov dhe Dimitar Apasiev, tha Mickoski, nuk kam pasur takim për të biseduar për koalicion. “Është e papërgjegjshme dhe e papjekur në politikë të mbyllësh dyert”. Ata që anatemojnë të majtën në nivel lokal janë në koalicion me atë parti”.

Sa i përket partnerëve të mundshëm nga blloku politik shqiptar, Mickoski u përgjigj se duan që ajo të jetë opozita e bashkuar shqiptare, por nuk duan të flasin shumë për të që të mos keqpërdoren dhe të sulmojnë opozitën shqiptare për bashkëpunim me VMRO-DPMNE.

Sipas sondazheve të tyre, ata presin që VMRO-DPMNE të ketë nga 51 deri në 54 deputetë në zgjedhjet parlamentare, LSDM nga 26 në 28, ZNAM dhe Levica rreth 12 dhe 26-28 deputetë të fitojnë partitë politike shqiptare.

A do të ishte BDI-ja partner i tyre në koalicion nëse VMRO-DPMNE fiton zgjedhjet, Mickoski u përgjigj se dallimi në mes opozitës së bashkuar shqiptare dhe BDI-së nuk është ajo që pret BDI-ja dhe se pas 20 vitesh ajo parti duhet të shkojë në opozitë për katër vjet. program i ri në skenën politike”.

“BDI do të befasohet shumë pakëndshëm nga rezultati i zgjedhjeve. Dallimi mes një blloku të konsoliduar opozitar shqiptar dhe BDI-së nuk do të jetë ashtu siç ata mendojnë”, shtoi kreu i VMRO-DPMNE-së.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT