Saturday, June 15, 2024
spot_img

Mickoski pas marrjes së mandatit: Me qeverinë e re reformuese nuk do të ketë qytetarë të rendit të parë dhe të dytë

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, sot në vilën presidenciale mori mandatin për përbërjen e qeverisë së re dhe falënderoi qytetarët që i dhanë legjitimitet procesit zgjedhor.

“Së shpejti do të formohet qeveria e re e reformës, e cila do të çojë përpara proceset. Qytetarët të ndihen mirë, të mos ketë qytetarë të klasit të parë dhe të dytë. Le të lëvizim gjërat në ekonomi, të përmirësojmë standardin e jetesës. Të përmirësojmë gjendjen shëndetësore – në shekullin e 21 pacientët humbasin jetën duke pritur nëpër korridore ndërsa teatrot kirurgjikale janë në gjendje të tillë, që nxënësit të marrin tekste shkollore, që është sfidë për shkak se situata në Ministrinë e Arsimit dhe Kulturës. pengohet qëllimisht, në mënyrë që nxënësit të mos kenë tekste shkollore me fillimin e vitit shkollor. Subvencionet duhet të paguhen me kohë, duhet të kemi diplomaci që do të mbrojë interesat e familjes sonë”, tha Mickoski, duke shtuar se motivi kryesor është që qytetarët që kanë shkuar jashtë vendit të kthehen në vendlindje.

I pyetur se cilët do të jenë ministra në Qeverinë e re, Mickoski tha se nuk mund t’i zbulojë emrat sepse sot fillojnë konsultimet brenda partisë për propozimet për anëtarët e qeverisë.

Mickoski, në përputhje me ligjin, ka një afat prej 20 ditësh për të formuar Qeverinë, por pret që kjo të ndodhë më shpejt se afati i paraparë. 

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT