Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Mitsotakis dhe Blinken konfirmuan marrëdhëniet e forta strategjike midis Greqisë dhe Shteteve të Bashkuara

 Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis dhe sekretari i shtetit amerikan, Antony Blinken, gjatë takimit të tyre në Kretë, u referuan për marrëdhëniet strategjike bilaterale, të cilat theksuan se janë në nivel aq të mirë sa asnjëherë më parë, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Athina.

Mitsotakis dhe Blinken u takuan mbrëmë në shtëpinë e kryeministrit grek në Chania në ishullin e Kretës dhe diskutuan marrëdhëniet dypalëshe, çështjet ndërkombëtare dhe rajonale me theks mbi zhvillimet në Lindjen e Mesme, luftën në Ukrainë dhe situatën në Lindja e Mesme.

 

Në fillim të takimit, Sekretari Amerikan i Shtetit tha se ka shumë miq grekë në SHBA dhe e di “çfarë do të thotë të mirëpresësh dikë në shtëpinë tënde dhe kjo do të thotë shumë”.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT