Saturday, April 20, 2024
spot_img

Mkhitaryan – futbollist poliglot me dy diploma universitare

Ish-lojtari armen dhe lojtari aktual i Interit ishte i ftuar në podkastin e Andrea Ranokias, Frog Talks. Ndër të tjera ka treguar se si është jashtë fushës.

Kur u pyet nga Ranokia se sa gjuhë flet, Mkhitaryan u përgjigj: “Ato që unë flas në mënyrë perfekte janë 5: armenisht, rusisht, anglisht, frëngjisht dhe italisht. Kam harruar pak gjermanishten, por kur një mik më flet gjermanisht, e kuptoj dhe e mbaj mend mirë”. Ai njeh edhe portugalisht dhe ukrainas, por është modest, nuk i numëron.

Pastaj Ranokia e pyeti: “A është e vërtetë që ke kryer dy universitete?”

“Po, kam dy diploma”, u përgjigj ai.

“Ah, urime!” Është vërtet e vështirë të studiosh duke luajtur futboll!”

Më pas armeni shtoi: “Edhe unë kam shërbyer në ushtri…”

“Dhe një ushtri?!” Por prisni, sa vjeç jeni që i keni bërë të gjitha këto gjëra? 80?” ia ktheu Ranokia.

“Në pasaportë shkruhet 35 vjet”, u përgjigj Henrich duke qeshur.

Pritësi më pas e pyeti atë se çfarë planifikon të bëjë pasi të përfundojë karriera e tij si lojtar.

“Kam shumë projekte… megjithatë, nuk ka gjasa që të qëndroj në futboll. Ka kaq shumë gjëra për të mësuar në jetë, nuk duhet jetuar vetëm nga futbolli. Së pari dua të kaloj kohë me familjen dhe miqtë e mi. Pastaj dua të mësoj disa gjëra që do të jenë të dobishme në jetën time”, tha Mkhitaryan.

URL E VIDEOS NË DISTANCË

Pas gjithë kësaj, ta quash Mkhitaryan futbollist – del sikur po e nënvlerëson. Armeni me kalimin e viteve jo vetëm që fosilizoi në profesionin e tij, siç bëjnë shumë futbollistë, por investoi për veten dhe të ardhmen e tij. Thjesht tregon se në futboll ka lojtarë largpamës dhe inteligjentë.

Mkhitaryan e filloi karrierën e tij në kategoritë e të rinjve të Pyunikut, ndërsa para se të luante në skuadrën e seniorëve, ai kaloi një periudhë si huazim në Sao Paulo braziliane. Më pas, përmes klubeve të Donetskut, Metalurh dhe Shakhtar, ai arriti në Borussia nga Dortmundi, më pas në ishull te Manchester United dhe Arsenal, dhe nga viti 2019 erdhi në Calcio në Roma dhe pas tre vitesh në Inter, ku është edhe sot.

Për kombëtaren e Armenisë, ai luajti 95 ndeshje dhe shënoi 32 gola, dhe zhgënjeu shumë kur vendosi të tërhiqej nga kombëtarja në mars 2022 në moshën 33-vjeçare.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT