Saturday, May 18, 2024
spot_img

Mos shpenzoni para për preparate të shtrenjta – ka zgjidhje natyrale të lira për mbrojtjen nga dielli

Edhe pse është pranverë, çmimet e kremrave kundër diellit po vijnë ngadalë në fokus përpara sezonit të nxehtë të verës.

Me rritjen e ndërgjegjësimit për efektet e dëmshme të rrezeve të diellit, nevoja për mbrojtje nga rrezet UV po bëhet gjithnjë e më e madhe.

Gjatë verës, kur dielli është më i fortë, është shumë e rëndësishme të mbrohemi nga pasojat e tij të mundshme negative.

Për këtë temë Denar ka biseduar me një mjek nga Shkupi i cili jep disa këshilla për mbrojtjen alternative nga rrezet e diellit:

“Vishni rroba të ndritshme dhe të lehta. Pëlhura duhet të jetë natyrale dhe me ngjyra të lehta. Shmangni ekspozimin e drejtpërdrejtë të diellit midis orës 11:00 dhe 16:00. Gjatë kësaj periudhe, dielli është më agresiv dhe mund të shkaktojë më shumë dëmtime në lëkurë. Përdorni kremra me faktor mbrojtës (SPF). Zgjidhni kremra që ju mbrojnë kryesisht nga rrezet ultravjollcë. Vini re se SPF nuk trajton rrezet UV, të cilat janë të lidhura me plakjen e lëkurës dhe probleme të tjera. Mbroni sytë tuaj duke mbajtur syze dielli me filtra që bllokojnë rrezet UV. “Shmangni solariumet, sepse ato e ekspozojnë lëkurën ndaj dozave të larta të rrezeve UV dhe mund të shkaktojnë dëme”, komentoi doktori.

Ai sugjeron që qytetarët të përdorin më shumë përbërës natyralë që mund të jenë mjaft efektivë për mbrojtjen nga dielli.

“Çështja nuk është vetëm të shpenzoni para për produkte të shtrenjta për mbrojtjen nga dielli. Është shumë më mirë të provoni kura natyrale. Për shembull, propolis. Kjo përzierje e famshme, të cilën bletët e mbledhin, është një nga përbërësit natyralë më të fuqishëm për mbrojtjen nga dielli. Propolisi është i pasur me antioksidantë dhe mbron nga rrezet UV. Gjithashtu, xhel aloe vera është i njohur për vetitë e tij hidratuese dhe përfitimet shëndetësore të lëkurës. Rekomandohet aplikimi i xhelit të aloe vera 24 orë para ekspozimit në diell dhe 2 orë pas tij. Provoni gjithashtu vajin e karotës. Ky vaj, i pasur me beta-karoten dhe vitamina E dhe A, përdoret shpesh për mbrojtje shtesë. Gjithashtu ndihmon në shërimin e lëkurës së thatë. Gjalpi Shea ka veti shëruese dhe përdoret në kozmetikën e shtëpisë. Përveç kësaj, ajo ka një aromë delikate. Vaji i farës së mjedrës është një nga përbërësit më efektivë natyralë të kremit të diellit. Është i pasur me antioksidantë dhe minerale që ndihmojnë me sëmundje të ndryshme të lëkurës. “Me mbrojtjen e duhur mund të shijojmë diellin pa rrezikuar shëndetin”, tha mjeku.

Bëmë një xhiro nëpër dyqanet e specializuara nëpër qendrat tregtare ku ofrohen produkte për rrezitje dhe kemi vërejtur se çmimet e preparateve të tilla mbrojtëse këtë sezon variojnë nga 400 deri në 1500 denarë.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT