Thursday, May 30, 2024
spot_img

Në Kroaci është në fuqi alarmi i kuq i motit, janë paralajmëruar erëra deri në 200 kilometra në orë

Në Kroaci, alarmi i kuq i motit është në fuqi për shkak të erërave të forta uragane në rajonin e Rijekës, Kvarnerit dhe Kanalit Velebit dhe shumë rrugë janë mbyllur plotësisht ose për disa kategori automjetesh.

Shpërthimet e erës janë të mundshme deri në 200 kilometra në orë.

Paralajmërimet e verdha dhe portokalli janë në fuqi në pjesën tjetër të vendit, gjithashtu për shkak të erërave të forta, ndërsa në Sllavoni, Zagreb dhe Karlovac dhe në male, alarmi i verdhë është në fuqi për shkak të borës së mundshme.

Për shkak të stuhisë, rruga A1 ndërmjet Sveti Rokut dhe Posedarjes është plotësisht e mbyllur për qarkullim, ndërsa në disa rrugë rrugore është në fuqi ndalimi i lëvizjes për autobusët dykatësh, motoçikletat dhe mjetet me rimorkio.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT