Wednesday, May 29, 2024
spot_img

Në moshën 16-vjeçare, ai zgjidhte problemet e shahut pa shikuar tabelën

Në moshën vetëm 18-vjeçare, mrekullia e shahut Rameshbabu Pragnananda ka arritur tashmë një sukses të madh. Kur ishte vetëm 10 vjeç, ai u bë një mjeshtër ndërkombëtar shahu. Dy vjet më vonë, ai u bë mjeshtër i madh. I renditur si shahisti i 16-të më i mirë në botë, ai aktualisht po konkurron në një turne ku mund të përballet me kolegun e madh dhe kampionin botëror në fuqi Ding Liren.

Në një video ai tregon aftësitë e tij mbresëlënëse në shah. Përkatësisht, në video shahisti i ri, i cili në atë kohë ishte 16 vjeç, i jepen një sërë problemesh shahu që duhet t’i zgjidhë pa shikuar tabelën e shahut. Ai përgjigjet pa mundim dhe me lehtësi.

Për ata që nuk e njohin mirë shahun, intervistuesi ka përfshirë grafikë në ekran për të ndihmuar shikuesit të ndjekin lojën. Por lëvizjet e animuara ndonjëherë shkojnë aq shpejt sa mund të jetë e vështirë për t’u ndjekur, një dëshmi e aftësive të djalit.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT