Saturday, June 15, 2024
spot_img

Në Shqipëri 16 punonjës policie janë nën hetim për lehtësimin e kalimit të paligjshëm të kufirit

Prokuroria e Tiranës bëri të ditur se punonjësit e policisë, dyshohet se në bashkëpunim me pronarin e një agjencie udhëtimi, kishin lehtësuar largimin e shtetasve shqiptarë drejt vendeve të ndryshme të BE-së për një vit.

 

 

Gjykata vendosi masën e sigurisë arrest me burg për një polic kufitar, më pas arrest shtëpie për tre të tjerë dhe detyrim paraqitje në polici për katër të tjerë. Tetë të tjerët nuk janë nën masa sigurie.

Punonjësit e policisë kufitare dyshohen për shpërdorim të policisë zyrtare dhe korrupsion pasiv.

Grupi u zbulua pasi pak ditë më parë u arrestua për drogë pronari i agjencisë turistike, me të cilin policia bashkëpunonte më parë.

Prokuroria e Tiranës tha se të paktën 200 shtetas kaluan ilegalisht nga aeroporti “Nënë Tereza” drejt vendeve të BE-së.

Madje, në një rast, një i mitur është lejuar të kalojë pa prokurë nga prindërit.

Grupi që lehtësoi kalimin supozohet se ka marrë 500 euro nga të gjithë.

Ky aktivitet i paligjshëm, sipas prokurorisë së Tiranës, ka zgjatur nga marsi 2023 deri në mars të këtij viti.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT