Friday, June 14, 2024
spot_img

NEBIU: FAMILJARËT E AFËRT TË MIJALLKOVIT KËRCËNUAN BLERËSIT POTENCIAL TË BANESAVE

Drejtori i Agjencisë për Menaxhimin e Pasurisë së Konfiskuar Driton Nebiu ka thënë sonte se familjarë të afërt të ish-drejtorit të Sigurisë dhe Kundërzbulimit Sasho Mijalkov kanë kërcënuar blerësit potencial të pronës së tij.

– Ne te njejten dite kur cdo aplikant mund te shkonte dhe te shihte se cfare kishte banesat, dmth si ishte banesa dhe ne cfare gjendje ishte, nje grup personash shkuan se bashku me rrethin me te afert te familjes se zotit Sasho. Mijalkov, i thanë se nuk mund t’i blejnë këto banesa, se nuk duan fqinjë të rinj. Që do të thotë se çdo qytetar do të rimendonte nëse do të hynte në lojëra të tilla dhe nëse ia vlen të paguani dhe më pas të kishte probleme private, tha Nebiu në emisionin “Top Tema” në Thelma Tv.

Ai ka ritheksuar se është paradoksale që djali ka mundësi që ta blejë pronën e konfiskuar nga babai, por që Agjencia për Menaxhimin e Pasurive të Konfiskuara ka vepruar në përputhje me ligjin.

– Dhe në deklaratën e ditës së kaluar thashë se është paradoks kur i merret prona babait dhe e blen djali, por ne duhet të respektojmë ligjin sepse Kushtetuta garanton të drejtën e pjesëmarrjes për çdo qytetar, përfshirë edhe familjen më të afërt. rrethi. Sipas ligjit aktual të Agjencisë për menaxhim me patundshmëri, përveç punëtorëve të Agjencisë dhe mua si drejtor, të gjithë të tjerët kanë të drejtë të aplikojnë dhe të blejnë pronë nga çdo person i dënuar, jo vetëm nga Sasho Mijalkov, tha Nebiu.

Ai shtoi se janë ndërmarrë hapa për ndryshimin e ligjit. – Tashmë është marrë vesh në Qeveri dhe presim që të votohet në Kuvend. Ne mendojmë se kjo do t’i eliminojë blerësit e tillë të regjistruar sepse mendojmë se në gjeneratën e dytë dhe të tretë nuk lejohet ta blejnë pronën, tha Nebiu.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT