Monday, May 20, 2024
spot_img

NIKOLOSKI NGA STRUMICA: OPOZITA SHQIPTARE TË BASHKOHET ME NE DHE TË FORMOJË QEVERI

-Një qeveri e udhëhequr nga VMRO-DPMNE dhe meqë është rregull i pashkruar në Maqedoni që të ketë një partner nga kampusi politik shqiptar, pra të ashtuquajturën opozita shqiptare ose VLEN, të bashkohet me ne dhe të formojë një qeveri që do të pastrojë rrënjësisht. të gjithë se në këtë moment sundimi në Maqedoni është i LSDM-së dhe veçanërisht i BDI-së, sepse për momentin BDI-ja sundon me Maqedoninë dhe ata janë shefat e vërtetë të Maqedonisë dhe ne do t’i japim fund kësaj, tha bartësi i listës zgjedhore. i VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit, Aleksandar Nikoloski në përgjigje të pyetjes së një gazetari pas urimit të Taravarit për Mickoskin mbrëmë dhe koalicionit pas zgjedhjeve për formimin e qeverisë.

I pyetur për parashikimin e rezultatit të zgjedhjeve parlamentare në njësinë katër, Nikoloski tha se është mosmirënjohje që të bëhet një kalkulim i tillë, duke pasur parasysh se janë zgjedhje të ndryshme.

– Mund t’ju them për herë të parë se çfarë pres si rezultat në zonën e katërt. Mendoj se VMRO-DPMNE do të fitojë nga 12 deri në 13 deputetë dhe ky është rezultati që synojmë, u përgjigj Nikoloski.

Ai ka falënderuar për mbështetjen që ka marrë dje kandidatja për presidente, Gordana Siljanovska Davkova, veçanërisht në Strumicë dhe, siç tha, është i lumtur që si bartëse e listës në Njësinë e katërt zgjedhore është arritur një rezultat, i cili është obligim i madh për VMRO-DPMNE-në.

– Pres që më 8 maj të kemi një fitore bindëse për Gordana Siljanovska Davkovën dhe më së shumti deputetë të VMRO-DPMNE-së, e cila do të mundësojë një qeveri stabile që nuk do të shantazhohet nga askush dhe që do t’i mundësojë LSDM-së dhe BDI-së të dalin në opozitë. , shtoi Nikolloski.

Deklaratë ka dhënë edhe kandidati për deputet, Antonijo Milososki, i cili ka kërkuar që në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të 8 majit të jetë më e madhe dalja e votuesve. Ai shtoi se numri i qytetarëve të Maqedonisë të cilët janë të pakënaqur me politikën e BDI-së dhe LSDM-së po rritet dhe qytetarët kanë vullnet të fortë politik për ndryshimin e qeverisë.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT