Friday, June 14, 2024
spot_img

NJË BULDOZER AMERIKAN PO VJEN NË MAQEDONI, I CILI DO TË RRËNOJË ILUZIONIN E FUNDIT SE MICKOSKI DO TË FORMOJË QEVERI

Hristijan Mickoski dhe lidershipi aktual i VMRO-DPMNE-së i kanë shkatërruar të gjitha shpresat për formimin e qeverisë pas zgjedhjeve të 8 majit në Maqedoni.

Domethënë, skenari për të cilin kemi paralajmëruar prej kohësh në analizat tona dhe në emisionin “Biseda të vështira” dalëngadalë por me siguri po realizohet në tërësi dhe Mickoski po përballet me një situatë thuajse identike siç u gjend partia në vitin 2016. , skenar në të cilin VMRO-DPMNE nuk mund të formojë Qeveri.

I vetmi fajtor për pozitën strategjike katastrofike në të cilën ndodhet partia dhe për dështimin e saj për të faktorizuar në skenën politike maqedonase dhe për të zhvilluar kapacitetin e saj koalicioni, është pikërisht kryetari aktual i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski.

Përkatësisht, blloku politik shqiptar në Maqedoni është në prag të nënshkrimit të një non-paper, i cili do të garantojë se asnjë parti politike shqiptare në vend nuk do të bëjë koalicion me një parti politike nga blloku maqedonas e cila nuk do të ndryshojë Qeverinë brenda gjashtë muajve të parë. të mandatit të saj.Kushtetuta, me qëllim përfshirjen e bullgarëve në preambulë dhe hapjen e rrugës evropiane të Maqedonisë.

Sipas informacioneve tona, ky non-paper është arsyeja e vizitës në Maqedoni të zëvendëssekretarit të përgjithshëm amerikan për çështje evropiane dhe euroaziatike, James O’Brien. Ai do të sjellë me vete disa non-paper të cilat, sipas informacioneve tona, blloku i partive shqiptare në Maqedoni janë gati t’i inicializojë, dhe çelësi është futja e bullgarëve në Kushtetutë.

Në një intervistë për emisionin 360 gradë, Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien, i pyetur për ndryshimet kushtetuese, theksoi se është një kompromis specifik që duhet për të arritur objektivin e anëtarësimit në BE. dhe se është e rëndësishme që Maqedonia dhe fqinjët e saj të gjejnë mënyra për të ecur përpara.

Lidhur me qëndrimin e Hristijan Mickoskit, O’Brien përmes një shembulli metaforik por plotësisht të kuptueshëm shpjegoi se çfarë mendon ai për veprimet e tij dhe të VMRO-DPMNE-së dhe opozitës.

“Ka një ofertë në tavolinë. Dhe nëse doni të dini për dikë se kush është dhe si do të veprojë kur të jetë në pushtet, shikoni se si do të reagojë ndaj kësaj oferte. Nëse thonë, në mënyrë shumë të qartë, këtu është alternativa, dhe besoj se është e pranueshme për të tjerët, atëherë mund të gjykoni nëse kanë të drejtë apo jo. Nëse ata thonë – kam një ofertë më të mirë, por nuk do t’ju them se çfarë është – ky është një person nga i cili nuk do të blini një makinë. Epo, unë mendoj se nuk duhet të votoni as për ta”, tha një zyrtar i lartë i qeverisë amerikane.

Mickoski jo vetëm që shkatërroi shanset e tij për të bërë koalicion me ndonjë parti nga blloku shqiptar, por shkatërroi edhe kapacitetin e koalicionit të VMRO-DPMNE-së në bllokun maqedonas duke hyrë në grindje me ish-partnerët dhe bashkëpunëtorët e koalicionit si dhe me partnerët e rinj potencialë të koalicionit. . Mickoski arriti të krijojë ndarje brenda partisë me akuzat e rrejshme ndaj ish-kryeministrit dhe presidentit të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski./пулс24

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT