Tuesday, June 18, 2024
spot_img

Një klub anonim i ligës së tretë kroate shiti një futbollist për 5 milionë euro!

Futbollisti kroat Dino Klapija do të bëhet lojtar i ri i Red Bull Leipzig, ka bërë të ditur guru më i famshëm i transferimeve Fabrizio Romano. Leipzig do të paguajë 5.2 milionë euro për shërbimet e këtij futbollisti, kështu që klubi kroat i ligës së tretë Kustoshija – për të cilin luante Klapija – do të marrë një shumë të paparë.

Dhe kjo nuk është e gjitha, edhe Kustoshija arriti të “negociojë” dhjetë për qind të shitjes së radhës të Dino Klapias, që do të thotë se kjo shumë mund të rritet edhe më shumë në vitet në vijim. Jozyrtarisht, Klapija tashmë ka kaluar kontrollet mjekësore dhe gjatë ditës Lajpcigu duhet të mburret se solli një nga futbollistët më të talentuar nga Kroacia.

Interesant është fakti se Klapija erdhi te Kustoshija vitin e kaluar nga New York City, klub që punon në grupin e Mançester Sitit, kur u gjykua se ishte më e mira për zhvillimin e tij të shkonte në rangun e ligës së tretë në Kroaci. Klapija, e lindur në SHBA, la përshtypje të mirë, arriti të debutojë për kombëtaren kroate deri në 17 vjeç, ndërsa në fund më e shpejta dhe më konkrete për negociata ishte Leipzig. Agjenti i njohur Andy Barra e bindi Klapian dhe prindërit e tij të qëndronin në Kustoshijë dhe se shumë shpejt do të mbërrinte një ofertë e vërtetë dhe kështu ndodhi.

Ndër të tjera, Dinamo Zagrebi, Arsenali dhe Dortmundi u interesuan për të, por ai ndoqi të njëjtën rrugë si Josko Guardiol, tashmë lojtar i Manchester City.

 

 

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT