Friday, July 19, 2024
spot_img

Një prodhues gjerman i makinave po pushon nga puna TË GJITHË PUNËTORËT

Prodhuesi gjerman i makinave Sono Motors është në telashe pavarësisht bisedimeve me investitorët e mundshëm.

Sipas mediave gjermane, perspektivat për lidhjen e kontratave të biznesit jetëshpëtuese për fabrikën janë shumë të vogla, transmeton “Phoenix-Magazin”.

Kompania me bazë në Mynih, e cila ka rënë në vështirësi financiare, tashmë ka pushuar nga puna një numër punonjësish gjatë vitit të kaluar, dhe tani, sipas mediave gjermane, punëtorët e mbetur përballen me pushime nga puna pas kërkesës për falimentim.

Makinë diellore
Kompania tha se nuk mund të gjente një investitor dhe se pavarësisht negociatave, kishte pak mundësi për një marrëveshje të shpejtë. Për këtë është planifikuar që punëtorëve të mbetur të anulohen kontratat e punës. Pushimet nga puna pritet të hyjnë në fuqi në ditët në vijim.

Sono Motors fillimisht kishte planifikuar të revolucionarizonte tregun me makinën e saj elektrike diellore Scion, por plani dështoi.

Tani teknologjia do t’u shitet prodhuesve të tjerë të makinave. Mbetet e paqartë se si dhe nëse do të vazhdojë puna në fabrikat e prodhimit.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT