Saturday, May 18, 2024
spot_img

Nuk ka marrëveshje mes Beogradit dhe Prishtinës për përdorimin e dinarit, një raund i ri negociatash më 13 maj

Pas gati gjashtë orë bisedime, edhe sot nuk ka marrëveshje ndërmjet delegacioneve të Beogradit dhe Prishtinës për përdorimin e dinarëve në Kosovë, transmeton H1. Sot janë diskutuar idetë e BE-së për zgjidhjen e problemeve të shkaktuara nga heqja e dinarit në Kosovë.

Drejtori i Zyrës Serbe për Kosovë dhe Metohi, Petar Petkovic, pohon se kanë dhënë komentet e tyre për propozimin e BE-së dhe se ato komente janë konsideruar si konstruktive, ndërsa negociatori i Prishtinës ka thënë se nuk është i interesuar për serbët që duan të largohen nga Kosova.

Besnik Bislimi thotë se takimi ka qenë shqetësues, pasi ka rezultuar se Serbia dëshiron të financojë të gjitha institucionet ilegale në Kosovë deri në themelimin e Asociocionit.

Petkoviq tha se raundi tjetër i dialogut do të zhvillohet më 13 maj.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT