Saturday, May 18, 2024
spot_img

Parlamenti Evropian miratoi liberalizimin e vizave për serbët nga Kosova

Parlamenti Evropian sot votoi për liberalizimin e vizave për mbajtësit e pasaportave serbe nga Kosova, të cilat lëshohen nga Administrata Koordinuese e Serbisë, me propozimin e eurodeputetit dhe raportuesit për heqjen e atyre vizave, Matjaž Nemec.

406 nga 597 eurodeputetë votuan për një regjim të përkohshëm për udhëtim në BE – deri në 90 ditë për mbajtësit e pasaportave të lëshuara nga Administrata Koordinuese e Serbisë, 97 ishin kundër dhe 94 abstenuan.

Gjermani duke iu drejtuar deputetëve të PE-së para votimit tha se ishte një votim i rëndësishëm dhe një vendim që do të përmirësonte jetën e 18 mijë qytetarëve serbë të Kosovës, të cilët janë bartës të pasaportave speciale. /

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT