Friday, July 19, 2024
spot_img

Pendarovski i pari, Siljanovska e dyta në fletëvotim

Presidenti aktual dhe kandidati i LSDM-së dhe koalicionit në zgjedhjet e ardhshme presidenciale , Stevo Pendarovski, do të jetë i pari në listën për zgjedhjet presidenciale të planifikuara për 24 prill, ndërsa i fundit në listën me numrin 7 është kryetari i Kumanovës dhe presidenti. i Lëvizjes ZNAM, Maksim Dimitrievski.

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, në prani të përfaqësuesve të kandidatëve, me short e përcaktoi radhën e kandidatëve për zgjedhjet presidenciale.

E dyta në listë është Gordana Siljanovska Davkova, kandidate e VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit, e treta është Stevço Jakimovski nga GROM.

I katërti në listë është shefi i diplomacisë Bujar Osmani nga BDI, i pesti është profesoresha Biljana Vankovska Cvetkovska nga Levica, Arben Taravari nga Aleanca për Shqiptarët dhe Fronti Evropian është në pozitën e gjashtë, i ndjekur nga kandidati i ZNAM.

Numri më i madh i kandidatëve

Këta janë shtatë kandidatët , të cilët nga 15 gjithsej kanë siguruar firmat e nevojshme nga 10 mijë qytetarë. Në zgjedhjet që do të mbahen më 24 prill, për herë të parë që nga viti 1999, do të ketë numrin më të madh të kandidatëve për zgjedhjet presidenciale.

Zgjedhjet presidenciale do të mbahen më 24 prill të këtij viti, ndërsa raundi i dytë do të mbahet më 8 maj, së bashku me zgjedhjet parlamentare. Fushata zgjedhore për zgjedhjet presidenciale do të fillojë më 4 prill në mesnatë dhe do të përfundojë më 22 prill në mesnatë.

Misioni i OSBE/ODIHR do të monitorojë proceset zgjedhore me një numër të shtuar vëzhguesish këtë vit. Gjatë fushatës dhe periudhës zgjedhore, në vend do të jenë 320 vëzhgues, nga të cilët 20 afatgjatë dhe 300 afatshkurtër.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT