Saturday, June 15, 2024
spot_img

Përpjekja për të ndryshuar qëndrimin e Bullgarisë ndaj Srebrenicës shkaktoi një skandal parazgjedhor

Votimi mbi rezolutën e OKB-së për masakrën e Srebrenicës në korrik 1995 çoi në tensione të papritura parazgjedhore në Bullgari, me partinë GERB të ish-kryeministrit Bojko Borisov të akuzuar për miratimin e një qëndrimi pro-rus në ditët e fundit të fushatës zgjedhore.

Të mërkurën, media bullgare publikoi dokumente që vërtetojnë se kryeministri Dimitar Glavçev bëri një përpjekje të minutës së fundit për të ndryshuar qëndrimin e Bullgarisë ndaj masakrës së Srebrenicës.

Sipas dokumenteve, Glavçev i kërkoi Leçezara Stoevës, përfaqësueses së përhershme të Bullgarisë në OKB, të mos mbështeste rezolutën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që shpallte 11 korrikun si “Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë”.

Stoeva refuzoi të përmbushte kërkesën e kryeministrit dhe vendi mbështeti rezolutën, për të cilën Sofja ishte një bashkësponsor.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka shprehur tashmë zhgënjimin e tij me qëndrimin e Bullgarisë, duke thënë se ai priste që Sofja të përmbahej.

Të enjten, partia konservatore GERB lëshoi ​​një deklaratë duke mohuar se lideri i saj Borisov i kishte bërë presion Glavçevit për të ndryshuar pozicionin e vendit.

“GERB nuk ndërhyn në punën e qeverisë dhe nuk ka të bëjë me qëndrimin bullgar për rezolutën e OKB-së për Srebrenicën,” komentoi ish-ministri i Jashtëm Daniel Mitov, kandidat për deputet i GERB.

Borisov mbajti marrëdhënie të shkëlqyera me presidentin serb Aleksandar Vuçiç kur ai drejtoi qeverinë në Sofje deri në vitin 2021.

Çështja diplomatike u shfrytëzua nga koalicioni pro-evropian “Vazhdo me ndryshimet – Bullgaria Demokratike” (PP-DB), e cila është konkurrenti kryesor i GERB-it.

Koalicioni pro-evropian akuzoi Borisovin dhe qeverinë tranzitore se i shërbenin interesave ruse.

“Kryeministri teknik, i cili zbaton pa sukses udhëzimet e Borisovit dhe (bashkëkryetarit të partisë së pakicës turke DPS, Delyan) Peevski, nuk ka mandat të ndryshojë politikën e jashtme të Bullgarisë dhe të mbështesë politikën e jashtme pro-ruse në OKB. ”, tha PP-DB.

“Pozicioni i Beogradit mbështetet nga Rusia, si dhe nga vende me politikë të jashtme pro Kremlinit si Kina, Kuba, Bjellorusia, Nikaragua, Siria etj. “Asnjë vend i BE-së nuk votoi kundër rezolutës,” shtoi PP-DB.

Qeveria konfirmoi vërtetësinë e dokumenteve të zbuluara, të cilat u publikuan fillimisht nga faqja hetimore Bird.bg, dhe qëndrimet e tyre ishin “vetëm pjesë e procesit të vendimmarrjes dhe nuk përfaqësojnë tërësinë e tij”.

“Rrjedhja e korrespondencës zyrtare dhe shpërndarja e saj pa kriter në hapësirën publike mund të karakterizohet vetëm si element i një sulmi hibrid”, komenton qeveria zyrtare.

Më 22 maj, faqja e lajmeve Dnevnik raportoi se Vuçiç kishte zhvilluar disa bisedime me politikanë bullgarë në çdo nivel për të bllokuar mbështetjen e Sofjes për rezolutën.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT