Saturday, June 15, 2024
spot_img

Policia e Kosovës arrestoi bashkëpunëtorin e Vulin: Në dokumentet serbe dhe kosovare kishte emra të ndryshëm

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Leposaviq nën dyshimin për vjedhje të identitetit. Bëhet fjalë për një burrë me inicialet MK. Lajmin për Kossevin e ka konfirmuar zëvendëskomandanti i PK-së për rajonin verior, Veton Elshani.

Policia thotë se ka pasur dijeni për një krim të mundshëm të vjedhjes së identitetit, ndërsa zyrtarët e njësitit të rregullt të PK-së e kanë ndaluar sot në territorin e komunës së Leposaviqit dhe më pas e kanë ndaluar.

“Ky person ka dy identitete – një për dokumente serbe dhe tjetri për dokumente të Kosovës”, tha zëvendëskomandanti i PK-së për rajonin verior.

Atij i është caktuar masa e paraburgimit për 48 orë.

Njëkohësisht policia ka bastisur shtëpinë e këtij personi në pjesën veriore të Mitrovicës, ku ka gjetur dhe ka sekuestruar materiale dëshmuese, ka thënë Eljshani, pa specifikuar se çfarë është marrë saktësisht.

Ndonëse për momentin zyrtarisht akuzohet për vjedhje të identitetit, Elshani thekson se ekziston mundësia që vepra të riklasifikohet varësisht nga rrjedha e mëtutjeshme e hetimeve.

“Dyshohet se i ka marrë të dhënat dikujt, por do të shohim nëse nuk është kështu do të ndryshohet kualifikimi i krimit”, tha ai.

MK ishte e angazhuar në Rrjetin “Most” për disa vite si gazetare, gjegjësisht anëtare e bordit mbikëqyrës të këtij rrjeti. Ai ka qenë edhe bashkëpunëtor i ngushtë i ish-drejtorit të Zyrës për Kosovë e Metohi, Aleksandar Vulin dhe zyrtar në partinë e tij, Lëvizjen Socialiste.

Në kohën kur Vulin ishte në krye të Zyrës për Kosovë dhe Metohi, M.K ishte përgjegjës për marrëdhëniet me mediat në terren.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT