Saturday, May 18, 2024
spot_img

Protesta e punonjësve në institucionet e kulturës për mospagesë të pagës së marsit!

Mbi tre mijë punonjës në institucionet e kulturës kanë nisur sot protestën për shkak të mospagesës së pagës për muajin mars. Siç kanë paralajmëruar, protestat do të vazhdojnë deri në marrjen e rrogës, në përputhje me marrëveshjet kolektive. Ndërkohë janë duke u proceduar edhe paditë e vonesës.

Protestat do të zhvillohen çdo ditë nga ora 13:00 para Ministrisë së Kulturës. Sipas harmonizimit të pagave me pagën minimale në vend, paga e muajit mars duhet të rritet me 12 për qind.

Kryetarja e Sindikatës së punëtorëve të kulturës, Vera Atanasovska, dje në një konferencë për media tha se janë shkelur të gjitha afatet ligjore dhe tre mijë punëtorë të kulturës ende nuk janë paguar.

Ajo tha gjithashtu se brenda pak ditësh tre mijë punonjës të kulturës dhe familjet e tyre do të mbeten pa sigurim shëndetësor.

– Të gjithë e dimë mirë se sa herë që zbatohen marrëveshjet kolektive dhe kur bëhen premtime financiare, ato duhet të harmonizohen me Ministrinë e Financave. Ndërsa ministrja e kulturës më 1 prill nga i njëjti vend premtoi rritje pagash për muajin mars nëse më parë nuk kishte rënë dakord për të njëjtën rritje me ministrin e financave, tani kush e ka fajin për mospagesën e pagave në kulturë. , shtoi Atanasovska.

Kryetarja e Sindikatës së Punëtorëve të Kulturës Vera Atanasovska

Sipas Atanasovska, kjo jo vetëm që kërcënon jetesën e atyre që janë të përkushtuar ndaj artit dhe kulturës, por cenon edhe integritetin e institucioneve tona kulturore.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT