Friday, June 14, 2024
spot_img

Rama formon ministrinë e re, propozon Blendi Gonxhja si person të parë, Margariti largohet nga Qeveria

Kryeministri shqiptar Edi Rama njoftoi se po krijohet një Ministri e re e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit dhe se Ministria e Kulturës po shfuqizohet.

Si personin e parë të ministrisë së re ai propozon Blendi Gonxhja, i cili aktualisht është kreu i Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor.

Njëkohësisht ka shkarkuar edhe ministren e Kulturës Elva Margariti, e cila është në krye të këtij dikasteri që nga viti 2018.

Propozimi i është dorëzuar kreut të shtetit, i cili duhet të nënshkruajë një dekret për emërimin e Gonjës, pra shkarkimin e Margaritit, pas së cilës, duke marrë parasysh numrin e deputetëve të mazhorancës qeverisëse, do të bëhet vetëm formalisht. kalojë në legjislativ.

Sipas Ramës, ky ndryshim në qeveri është “i domosdoshëm për fazën e re të zhvillimit”.

– Është e nevojshme që sot të kalojmë drejt një qasjeje të integruar qeveritare për sa i përket sektorëve të ekonomisë, kulturës dhe inovacionit, të cilët për fazën e re të zhvillimit që sapo kemi hyrë, duhet të dalin nga kufijtë e ngushtë tradicionalë të qeverisë dhe të komunikojnë ngushtë me njëri-tjetrin. Kjo është veçanërisht e vërtetë në kushtet kur teknologjia dixhitale ka depërtuar si një forcë e re e kohës në të gjitha fushat e jetës dhe kërkon drejtim strategjik, orientim qeverisës dhe koordinim ndërsektorial, shkruan ai në platformën X.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT