Saturday, June 15, 2024
spot_img

Rama: Jemi krenarë që i shërbejmë Italisë

– Jam krenar për Shqipërinë, e cila mund t’i shërbejë Italisë, e cila i ka shërbyer shumë herë vendit tonë. Nëse kemi mundësinë t’i shërbejmë asaj, atëherë le ta shfrytëzojmë këtë mundësi dhe ta bëjmë me zemër dhe me bindjen se deti mes Italisë dhe Shqipërisë nuk është një hapësirë ​​që na ndan, por na bashkon, tha kryeministri shqiptar Edi Rama. konferencë e përbashkët për shtyp me kolegen e tij italiane Giorgia Meloni, e cila po viziton sot qendrat e pritjes së emigrantëve në Shqipëri.

Nga Shenzhen, ku ndodhet qendra e pritjes së emigrantëve, Rama shtoi se Italia është “përfaqësuesja jonë në Bruksel dhe të kesh nderin të jesh i dobishëm sot është diçka që e shohim si bekim”.

– Për ne, ngjyra e forcave politike që qeverisin Italinë nuk është e rëndësishme këtu. Miqtë e mi në të majtën italiane duhet ta kuptojnë këtë. Qeveria italiane ka qenë dhe do të jetë qeveria e një vendi që na lidh me një miqësi shumë të veçantë dhe një aleancë strategjike që duam ta forcojmë. Nëse qeveria italiane bën një gabim, ne marrim pjesë në atë gabim, pa asnjë hezitim, tha Rama.

Kryeministri Meloni, duke shprehur mirënjohjen e madhe për Ramën për mbështetjen e tij të sinqertë në trajtimin e emigrantëve, njoftoi se qendrat do të fillojnë të funksionojnë nga data 1 gusht, duke vlerësuar se po hapet një fazë e re për menaxhimin e fluksit të emigrantëve dhe “marrëveshja mes Italisë dhe Shqipërisë, si shembull duhet të marrim BE-në”.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT