Saturday, June 15, 2024
spot_img

Rama: Në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave për administratën, po mendojmë seriozisht edhe për pensionet

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama bëri të ditur se rritja e re e pagave për administratën do të hyjë në fuqi nga qershori dhe paga mesatare në sektorin publik do të jetë 900 euro. 

Këtë e deklaroi Rama në prezantimin e mbrëmshëm në Tiranë të Planit të Motivimit të Administratës Publike, i cili është pjesë e objektivit strategjik kombëtar për integrimin e Shqipërisë në BE deri në vitin 2030 dhe rritjen cilësore të kapaciteteve të shtetit në shërbim të qytetarëve shqiptarë.

Ai shtoi se ende nuk është zgjidhur çështja e pensioneve më të ulëta, pasi është një numër i konsiderueshëm i pensionistëve që marrin pension nën 150 euro. Ai ka theksuar se kjo është një nga sfidat më të vështira me të cilat përballet Qeveria, por edhe ekspertët ndërkombëtarë të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe Bankës Botërore rekomandojnë që vendi të kujdeset për pensionet.

Për ndryshimet për administratën, Rama shtoi se brenda pesë viteve është planifikuar rikthimi i bazës administrative dhe infrastrukturës në dispozicion të vendit.

Ministrja e shtetit për administratën publike dhe antikorrupsion, Adea Pirdeni, shtoi se paketa për motivimin e administratës përfshin, së bashku me rritjen e pagave, orar fleksibël të punës, vlerësimin e punës së punonjësve, si dhe një sërë masash për të mbështetur performancën e mirë. të detyrave dhe qëndrimit ndaj tyre.

I pranishëm në aktivitetin në kryeqytetin shqiptar ishte edhe ambasadori i BE-së në Tiranë, Silvio Gonzato. Ai u shpreh se administrata publike është çelësi i procesit të bashkimit të Shqipërisë me familjen evropiane.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT