Saturday, May 18, 2024
spot_img

Real Madrid kundër Manchester Cityt, mirëseardhje në klasikun e ri evropian

Dy fituesit e fundit të Ligës së Kampionëve takohen për sezonin e tretë radhazi, me ndeshjen e parë çerekfinale këtë të martë (21:00) në Bernabéu.

Janë dy botë, dy planetë gjigantë, që përplasen në çerekfinalet e Champions League , një raund që hapet këtë të martë (21:00) në Santiago Bernabéu dhe do të mbyllet tetë ditë më vonë në stadiumin Etihad. Dy kampionët e fundit të Kupës së Evropës ballë për ballë, gjysmëfinalja e dy turneve të fundit tashmë e përsëritur paraprakisht. Pep Guardiola dhe Carlo Ancelotti. Erling Haaland dhe Jude Bellingham . Phil Foden dhe Vinicius Junior . Kevin de Bruyne dhe Toni Kroos . “Kjo ndeshje tashmë është si një klasik”, tha me të drejtë Guardiola këtë të hënë. Është e vështirë të shohësh, sot, diçka më të mirë në një fushë loje.

Madridi mbërrin i pushuar

Real Madridi mbërrin i pushuar falë pushimit të ligës për finalen e Kupës , pa luajtur asnjë ndeshje në nëntë ditët e fundit, ndaj një City që ka luajtur tre ndeshje në këtë interval, gjë që solli ankesat e hidhura nga Guardiola . Dhe me shtimin se ndërsa bardhezinjtë kanë shumë diferencë në La Liga ( tetë pikë përpara Barçës me tetë ndeshje të mbetura), skuadra e drejtuar nga trajneri spanjoll është zhytur në një luftë të përgjakshme për Premierën: City është i treti, me një pikë më pak se Arsenali dhe Liverpooli .

City, pa Walker dhe Aké

Guardiola ka disa dyshime të tjera, duke filluar nga goli. Ederson ka udhëtuar drejt Madridit, por ka munguar për katër ndeshje për shkak të problemeve muskulore dhe nuk përjashtohet mundësia që Ortega të jetë ai që duhet të mbrojë portën e ‘qytetarëve’. As Walker dhe as Aké, dy nga mbrojtësit e preferuar të Guardiolës, nuk do të jenë përpara .

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT