Thursday, May 30, 2024
spot_img

Sa dhe sa kushton ndarja e Britanisë së Madhe nga BE?

Kryebashkiaku i Londrës Sadiq Khan i ka bërë thirrje qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar që të “ndërtojë urgjentisht një marrëdhënie më të ngushtë me BE-në”, pasi një raport i ri zbuloi humbjet që ka pësuar ekonomia e ishullit që nga largimi nga blloku.

Sipas të dhënave nga Cambridge Econometrics, dalja e Britanisë nga Bashkimi Evropian i ka kushtuar deri më tani ekonomisë së saj rreth 140 miliardë paund (162.87 miliardë euro), me prodhim ekonomik 6% më të ulët se nëse do të kishte mbetur në BE.

Raporti është porositur nga vetë Sadiq Khan, një anëtar i Partisë Laburiste të opozitës, e cila votoi kundër Brexit në 2016.

 

Në një fjalim kryesor drejtuar udhëheqësve politikë dhe të biznesit në Londër, Khan i bëri thirrje qeverisë së Britanisë të forcojë marrëdhëniet me BE-në për të ndaluar rënien.

“Tani është e qartë se Brexit nuk po funksionon. Versioni i linjës së ashpër që ne kemi po zvarrit ekonominë tonë dhe po rrit koston e jetesës”, tha Khan para audiencës në Mansion House.

Cila është kostoja e Brexit për britanikët?

Ekonomia e Londrës po mbetet me pak më shumë se 30 miliardë paund (35 miliardë euro) për shkak të divorcit nga BE-ja, thuhet në raport.

Britaniku mesatar ishte pothuajse 2,000 £ më keq në vitin 2023, ndërsa shifrat për londinezët treguan një rënie prej gati 3,400 £ vitin e kaluar si rezultat i Brexit.

Llogaritjet tregojnë gjithashtu se Britania e Madhe tani ka gjithsej 1.8 milionë vende pune më pak, me pothuajse 300,000 shkurtime vetëm në kryeqytet.

Të dhënat në raport bazohen në përllogaritjet e vlerës së shtuar bruto (GVA) – rritja e treguesve të ekonomisë si rezultat i prodhimit të mallrave dhe shërbimeve, vëren “Euronews”.

Për të bërë parashikimet e tyre, ekonomistët e Cambridge Econometrics i referohen parashikimit të Zyrës për Përgjegjësi të Buxhetit (OBR) për Mars 2023.

Më pas, në nëntor 2023, OBR publikoi një Perspektivë të përditësuar Ekonomike dhe Fiskale (EFO) për pesë vitet 2028-29.

Çfarë është në horizont për Britaninë pa lidhje më të forta me BE-në?

Studimi thotë se kostoja totale e largimit nga BE do të rritet në 311 miliardë paund (361.8 miliardë euro) deri në vitin 2035, pasi prodhimi, investimet, eksportet, importet, punësimi dhe produktiviteti i Mbretërisë së Bashkuar pritet të bien dhe të jenë më të ulëta sesa nëse do të mbetej në BE.

Prodhimi pritet të jetë 10.1% më i ulët në ishull dhe 7.5% më i ulët në Londër deri në vitin 2035, dhe punët pas Brexit do të jenë pothuajse tre milionë më pak deri në vitin 2035, me rreth 500,000 që prekin qytetin kryesor.

Investimet deri në vitin 2035 pritet të jenë më shumë se 32% më të ulëta se sa do të ishin ndryshe, gjë që do të ketë gjithashtu një efekt të dobishëm në ekonominë e Londrës. Kjo për shkak të barrierave të reja tregtare, të cilat ulin dëshirën dhe aftësinë e kompanive të BE-së për të tregtuar, dhe kostoja e importeve rritet, komenton Euronews.

Deri në vitin 2035, Brexit pritet të shkurtojë 5% të vëllimeve të eksporteve dhe 16% të vëllimeve të importeve, duke rezultuar përfundimisht në tregtinë neto pozitive.

Situata në Londër parashikohet të mbetet e ngjashme me atë që do të kishte qenë nëse Britania do të kishte mbetur në BE, por prodhimi dhe punësimi në kryeqytet do të vuanin ende për shkak të efekteve afatgjata, pohoi studimi.

Si rezultat, hendeku i produktivitetit midis Londrës dhe pjesës tjetër të Britanisë pritet të zgjerohet edhe më tej.

Studimi i Cambridge Econometrics citoi gjithashtu një raport tjetër të Institutit Kombëtar për Kërkime Ekonomike dhe Sociale (NIESR) mbi ndikimin e Brexit. Ai tha se do të duheshin 15 vjet për ndikimin e plotë të largimit nga BE në ekonominë dhe tregtinë e Mbretërisë së Bashkuar.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT