Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Shqipëria do të ndërtojë aeroportin e katërt në Gjirokastër

Qeveria shqiptare ka njoftuar se gjatë këtij viti do të shpallë tenderin për ndërtimin e një aeroporti në Gjirokastër, në jug të Shqipërisë, raportojnë mediat shqiptare.

Do të jetë aeroporti i katërt në Shqipëri, pas aeroportit ndërkombëtar “Nënë Tereza” në Rinas të Tiranës, aeroportit në Kukës (Shqipëria e Veriut) dhe aeroportit në qytetin bregdetar të Vlorës, i cili do të funksionojë në vitin 2025. 

Vendimi i qeverisë shqiptare për aeroportin e Gjirokastrës vjen pas mosinteresimit të investitorëve për ndërtimin e një aeroporti në Sarandë, sërish në jug të Shqipërisë, ku ishte planifikuar fillimisht.

Aeroporti jugor synohet të jetë në Gjirokastër dhe do t’i shërbejë të gjithë zonës (jugore), përfshirë Sarandën dhe Ksamilin, tha zëvendëskryeministrja e Shqipërisë dhe ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Baluku.

Gjirokastro, i njohur si “Qyteti i Gurit”, është përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 2005.

Banorët vendas në Gjirokastër u shprehën të kënaqur me lajmin e aeroportit, pasi pushteti vendor dhe Forumi i Zhvillimit të Aeroportit të qytetit po bëjnë presion për të marrë miratimin për një aeroport atje prej vitesh.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT