Saturday, May 18, 2024
spot_img

Shtetasit e Kosovës dhe Shqipërisë do të kalojnë pikën kufitare të Morinës me procedurë të përshpejtuar

Qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë do të kalojnë në pikën kufitare të Morinës me procedurë të përshpejtuar, gjatë nëntë muajve të vitit dhe gjatë fundjavave të pushimeve. Më parë, kjo periudhë e lehtësisë së lëvizjes vlente për një periudhë katër mujore, në periudhën e verës.

Protokolli i rishikuar është nënshkruar në Tiranë nga ministri i Brendshëm Taulant Bala dhe ai i Brendshëm i Kosovës Xhelal Svelça.

– Së bashku me kolegun tim Xhelal Svelça, po shkruajmë një faqe tjetër në këtë kapitull të ri të marrëdhënieve të shkëlqyera mes dy vendeve tona, bazuar në vullnetin dhe angazhimin e përbashkët mes qeverive të dy vendeve tona dhe mes dy kryeministrave për të ndjekur politika për të lehtësuar lëvizjen e shtetasve në pikat kufitare ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës për të lehtësuar plotësisht kontrollet në zbatimin e marrëveshjes, tha Bala.

Ai shtoi se protokolli i ri do të lehtësojë procedurat për kalimin, përkatësisht kontrollin kufitar në vendkalimin Morinë-Cux në periudhën nga 1 maji deri më 30 shtator dhe nga 1 nëntori deri më 28 shkurt, pra gjithsej nëntë muaj në vit. , ndryshe nga protokolli aktual, i cili parashikonte katër muaj, konkretisht vetëm nga 1 qershori deri më 30 shtator.

“Në këtë periudhë me frekuencë të reduktuar nuk do të ketë kontrolle të pasaportave, kartave të identitetit për qytetarët, theksoj për qytetarët e dy vendeve tona”, theksoi ministri Bala.

Ministrja Sveçla tha se po bëhen përpjekje që qytetarët të mos ndjejnë kufizime në pikat kufitare.

“Ne po thellojmë vazhdimisht bashkëpunimin, jemi të vendosur të bëjmë më shumë për t’i shërbyer sa më mirë qytetarëve tanë dhe për të qenë sa më efikas në luftën kundër krimit në vendet tona. Ne do të avancojmë edhe me marrëveshje të tjera, që qytetarët tanë në asnjë moment të mos i ndjejnë kufizimet dhe as të dinë se ku janë realisht, por të jenë të mirëpritur në Kosovë apo Shqipëri, në sezonin e verës apo të dimrit. Me afrimin e burokracisë zero, të punojmë që bashkëpunimi të jetë në nivelet më të larta, theksoi Sveçla.

Siç bën të ditur Bala, gjatë vitit 2023 janë regjistruar për hyrje në këtë vendkalim 1.445.204 shtetas shqiptarë dhe 4.430.161 shtetas të huaj, ku prej disa vitesh funksionojnë kontrolle të përbashkëta, që është dyfishi i numrit krahasuar me vitin 2021.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT