Sunday, May 26, 2024
spot_img

Skandal në Slloveni: Punëtorët në një termocentral vodhën gati 100 tonë bakër

Sllovenia, sipas Klix, është tronditur nga një skandal i madh pasi u zbulua se punonjësit e termocentralit slloven Šoštanj kishin vjedhur bakër në blloqet e shpenzuara 1, 2, 3 dhe 4 për një kohë të gjatë.

Sipas informacioneve jozyrtare, janë nxjerrë dhe shitur rreth 100 tonë bakër, shkruan slloven Vecer.

Gazeta thekson se duket qartë se vjedhja nuk mund të ishte kryer nga individë, por nga një grup i organizuar punonjësish, pasi aksesi në blloqe kërkonte miratimin e disa eprorëve.

“Ata e kuptuan se diçka nuk ishte në rregull kur donin të nxirrnin mbeturinat nga blloku 4 dhe e kuptuan se pompa nuk funksiononte sepse nuk kishte më kabllo, tha për Vecerin një dëshmitar i paidentifikuar.

Hetimet policore janë duke vazhduar, ndërsa policia sllovene ka konfirmuar vetëm se është duke hetuar njërën nga kompanitë në zonë për dyshimin se ka kryer veprën penale të vjedhjes së madhe, e cila parashikon një dënim me burg deri në pesë vjet.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT