Tuesday, June 18, 2024
spot_img

Slloveni: Dy herë më shumë emigrantë të paligjshëm në 2023 krahasuar me një vit më parë

Numri i emigrantëve të paligjshëm të ndaluar në Slloveni pritet të dyfishohet në vitin 2023 pasi presionet e migracionit rriten në të gjithë Evropën.

Sipas statistikave të policisë sllovene, 60,587 persona kanë hyrë në vendin e vogël alpin në vitin 2023, ndërsa 32,024 persona kanë hyrë vitin e kaluar, një rritje prej 89 për qind. Shumica e tyre vijnë nga territori i Kroacisë, e cila u bë pjesë e zonës Shengen një vit më parë.

Rreth 30 për qind e emigrantëve janë afganë, 15 për qind marokenë dhe nëntë për qind pakistanezë. Numri i qytetarëve rusë u dyfishua nga 1,816 në 3,675. Pothuajse të gjithë shprehën dëshirën për të aplikuar për azil në Slloveni, përpara se të vazhdonin rrugën për në perëndim dhe veri të Evropës.

Për shkak të fluksit të madh të emigrantëve, Sllovenia vendosi kontrolle në kufirin e saj në tetor, duke ndjekur shembullin e vendeve të tjera të BE-së. Policia vë në dukje gjithashtu përpjekjet gjithnjë e më të shpeshta të emigrantëve të paligjshëm për të kaluar nga Sllovenia në Austri përmes kalimeve të largëta malore.

Pas anëtarësimit në Shengen, Kroacia pa një rritje prej 40 për qind të ardhjeve të emigrantëve këtë vit në krahasim me vitin e kaluar, sipas të dhënave të qeverisë kroate.

Në 11 muajt e parë të vitit të kaluar, Frontex regjistroi më shumë se 355,000 kalime të kufijve të jashtëm të BE-së.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT