Thursday, July 25, 2024
spot_img

Sunak në Kiev prezantoi paketën më të madhe të ndihmës britanike për Ukrainën

Paketa e ndihmës, e cila vlen për vitin e ardhshëm fiskal, është me vlerë 2.5 miliardë paund (3.2 miliardë dollarë) dhe është më e madhja që Mbretëria e Bashkuar i ka dhënë Ukrainës që nga fillimi i luftës.

Domethënë, është 200 milionë paund (233 milionë dollarë) më shumë se paketa e mëparshme vjetore, tha qeveria britanike.

“Unë jam këtu sot me një mesazh: Mbretëria e Bashkuar nuk do të lëkundet,” tha Sunak, duke shtuar. “Ne do të jemi me Ukrainën, si në kohët e tyre më të errëta ashtu edhe në kohët më të mira që do të vijnë.”

Paketa përfshin fonde për prokurimin e raketave me rreze të gjatë, mijëra dronëve, për mbrojtjen ajrore, municionet e artilerisë dhe financimin për sigurinë detare, tha zyra e Sunak.

Ndihma britanike për Ukrainën vjen në një kohë kur ndihma financiare nga SHBA dhe Europa është e bllokuar për shkak të mosmarrëveshjeve politike.

“Ne nuk po largohemi,” tha Sunak në një konferencë shtypi me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT