Friday, July 19, 2024
spot_img

TANI PËR TANI NUK KEMI MARRËVESHJE PËRFUNDIMTARE ME BDI-NË PËR PJESËMARRJE TË PËRBASHKËT NË ZGJEDHJE, THOTË KOVAÇEVSKI

Ish-kryeministri Dimitar Kovaçevski informoi se bisedimet me partnerët e koalicionit për zgjedhjet e ardhshme po zhvillohen në nivel të rregullt, por deri më tani nuk ka marrëveshje përfundimtare. Ai theksoi se po zhvillohen bisedime, qëllimi i të cilave është krijimi i një koalicioni mes partive politike që ndajnë të njëjtat vlera dhe vizion për vendin, që është Maqedonia e Veriut që sa më shpejt të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian. .

– Bisedat me partnerët e koalicionit zhvillohen rregullisht. Deri në këtë moment nuk ka një marrëveshje përfundimtare, gjë që është normale sepse jemi ende në një fazë ku zgjedhjet nuk janë shpallur. Por ka bisedime me qëllim të krijimit të një koalicioni të partive politike që kanë të njëjtat vlera, e që është që Maqedonia e Veriut të jetë anëtare e BE-së, në krahasim me partitë e tjera politike që mbrojnë zgjidhje alternative, gjë që ata e bëjnë. Madje, tha Kovaçevski sot në përgjigje të pyetjes gazetareske, gjatë konferencës së përbashkët për media me kryeministrin Talat Xhaferi, pas dorëzimit të pozitës në Qeveri.

Sa i përket aktiviteteve të tjera operative lidhur me zgjedhjet, Kovaçevski njoftoi se sot në ora 18:30 do të hapet zyra promovuese e LSDM-së në rrugën “Maqedonia” në Shkup dhe theksoi se procedura për kandidimin e kandidatëve për kryetar të shtetit dhe kandidatët për deputetë janë në proces.

– Sot në ora 18:30 do të hapet një zyrë promovuese në rrugën “Maqedonia”, ku do të ketë një numër të madh të anëtarëve, simpatizantëve dhe qytetarëve tanë dhe ku do të mund të fillojmë aktivitetet më specifike. Aktivitetet operative tashmë po përgatiten edhe në qytete të tjera. Procedura për kandidimin e kandidatëve për kryetar të shtetit dhe kandidatëve për deputetë është gjithashtu në vazhdim dhe po zhvillohet sipas dinamikës së miratuar në rregulloren dhe orarin e Bordit Qendror, shtoi Kovaçevski.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT