Friday, July 19, 2024
spot_img

Të paktën pesë persona kanë vdekur nga i ftohti arktik në SHBA, janë matur minus 38 gradë (VIDEO)

Temperatura më e ulët në Shtetet e Bashkuara është regjistruar në qytetin Briggsdale, Kolorado, -38 gradë.

Në Nju Jork, ku nuk ka pasur më shumë se 3 centimetra borë për gati dy vjet, banorët u zgjuan në një qytet të mbuluar me një batanije të bardhë. 3.6 centimetra borë ranë në Central Park, duke i dhënë fund “thatësirës së borës” prej gati 701 ditësh.

Midis 10 dhe 13 centimetra ranë në kryeqytetin Uashington, dhe midis 5 dhe 8 centimetra në Baltimore dhe Filadelfia.

 

 

Dëbora mbuloi malet Appalachian dhe pjesë të Karolinës së Veriut, dhe shtetet jugore gjithashtu përjetuan temperatura të ngrira.

Të paktën pesë persona kanë vdekur nga i ftohti në të gjithë vendin. Një seri ndërprerjesh që shkaktuan ndërprerje të energjisë gjatë fundjavës janë riparuar kryesisht, megjithëse 50,000 klientë ishin ende pa energji në Oregon.

Dhjetëra mijëra njerëz janë “në errësirë” edhe në Luiziana, Teksas dhe Alabama.

Më shumë se tre mijë fluturime ndërkombëtare dhe të brendshme janë anuluar për shkak të motit të paqëndrueshëm.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT