Monday, June 24, 2024
spot_img

Testimi i suksesshëm: Britanikët shkatërrojnë dronët me shpejtësinë e dritës

Ministria e Mbrojtjes raportoi se sistemi DragonFire është një armë që mund të godasë çdo objektiv të dukshëm me shpejtësinë e dritës. Ai gjithashtu shton se arma krenohet me saktësi superiore dhe përdor një rreze intensive drite për të depërtuar në objektiv, duke çuar në dështim strukturor ose dëmtim më të madh nëse goditet koka. Lazeri u qëllua në objektivat ajrore për herë të parë gjatë testimit në vendin e provës Hebrides në veriperëndim të Skocisë, dhe siç raportohet nga The Times, arriti të shkatërrojë dronët në hyrje nga një pozicion disa kilometra larg, shkruan Sky News.

Britanikët theksojnë se kostoja e gjuajtjes është më pak se dhjetë paund për plumb, gjë që mund të zvogëlojë mbështetjen e ushtrisë së tyre në municione të shtrenjta. Si Ushtria ashtu edhe Marina Mbretërore po shqyrtojnë përdorimin e kësaj teknologjie si pjesë e aftësive të tyre të ardhshme të mbrojtjes ajrore.

“Kjo lloj arme moderne ka potencialin të revolucionarizojë fushën e betejës duke reduktuar mbështetjen në municione të shtrenjta, duke reduktuar gjithashtu rrezikun e dëmtimit kolateral. “Investimet me partnerët industrialë në teknologjitë e avancuara si DragonFire janë thelbësore në një botë konfliktesh të mëdha, duke na ndihmuar të ruajmë avantazhin në luftime dhe të mbrojmë kombin”, tha ministri britanik i Mbrojtjes, Grant Shapps , shkruan tportal.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT