Tuesday, May 21, 2024
spot_img

UEFA do të miratojë rritjen e numrit të lojtarëve në ekipet kombëtare të Kampionatit Evropian 2024

Kujtojmë se Kampionati i ardhshëm Evropian i Futbollit do të organizohet këtë verë në periudhën nga 14 qershori deri më 14 korrik në Gjermani.

Bashkimi Evropian i Futbollit (UEFA) do t’u lejojë përzgjedhësve të thërrasin 26 në vend të 23 lojtarëve në ekipet kombëtare për Kampionatin e ardhshëm Evropian, njoftuan sot mediat britanike.

Siç raporton Sky, në një votim nga Komiteti Kombëtar i Garave të hënën, UEFA vendosi të lejojë përzgjedhësit të sjellin tre lojtarë të tjerë, pas një propozimi të disa përzgjedhësve për të rritur numrin e lojtarëve për shkak të orarit të ngarkuar të këtij sezoni dhe dëmtimeve të mundshme. .

Në kampionatin e mëparshëm europian të mbajtur në vitin 2021, UEFA lejoi gjithashtu zgjerimin e listës së lojtarëve për këtë kompeticion, pas pandemisë së koronavirusit dhe siç raporton “Sky”, duket se tashmë do të bëhet normë për garat përfaqësuese të UEFA-s. në.

Vendimi nuk është marrë zyrtarisht, Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s duhet të miratojë ndryshimin e rregullit, por pritet të jetë një formalitet. Anëtarët e Bordit Ekzekutiv nuk do të mblidhen deri më 22 maj, por së shpejti pritet të merret një vendim.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT