Thursday, May 30, 2024
spot_img

[VIDEO] Astronauti i parë turk dhe tre anëtarë të tjerë të ekuipazhit u nisën në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

Astronauti i parë turk dhe tre anëtarë të tjerë të ekuipazhit nga Evropa u nisën dje nga Florida në një udhëtim në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në një mision tregtar nga kompania private me bazë në Teksas Axiom Space.

Kapsula Crew Dragon e SpaceX, që mbante katër astronautë, u ngrit me një raketë Falcon 9 rreth një orë para perëndimit të diellit nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s në Cape Canaveral, duke filluar fluturimin e saj të planifikuar 36-orësh për në laboratorin orbital. Nisja u shfaq drejtpërdrejt përmes transmetimit në internet.

Crew Dragon i pilotuar në mënyrë autonome pritet të mbërrijë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor herët në mëngjes të së shtunës dhe të ankorohet me stacionin, i cili orbiton rreth 400 kilometra mbi Tokë dhe aktualisht është shtëpia e shtatë anëtarëve të përhershëm të ekuipazhit.

Duke iu përgjigjur urimeve të Misionit të Kontrollit, Komandanti i Fluturimit Michael Lopez-Alegria tha me radio nga Crew Dragon, “Siç thashë, është një sport ekipor. Faleminderit djema.”

Disa minuta më parë, pjesa e poshtme e ripërdorshme e raketës u nda nga pjesa tjetër e anijes kozmike dhe fluturoi përsëri në Tokë dhe u ul i sigurt në zonën e uljes pranë vendit të nisjes.

Misioni ishte fluturimi i tretë i tillë nga Axiom Space me bazë në Hjuston në dy vitet e fundit, ndërsa kompania vazhdon punën e saj për dërgimin e astronautëve të sponsorizuar nga qeveritë e huaja dhe kompanitë private në orbitën e Tokës.

Kompania i ngarkon klientët e saj të paktën 55 milionë dollarë për çdo vend astronauti.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT