Tuesday, May 21, 2024
spot_img

VIDEO Komandot iranianë kapën një anije të lidhur me Izraelin. Izraeli: Do të ketë pasoja

Garda Revolucionare e Iranit ka sekuestruar anijen MSC Aries për të cilën thotë se është “e lidhur me Izraelin”, raporton agjencia shtetërore e lajmeve iraniane IRNA. Iranianët njoftuan se do ta zhvendosnin anijen në ujërat territoriale iraniane.

Operacioni u krye në mënyrë që komandot iraniane të zbritën nga një helikopter në një anije që lundronte nën flamurin portugez. Gjithçka ndodhi rreth 80 kilometra në verilindje të qytetit të Fujairah në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), sipas Shërbimit Britanik të Marinës Tregtare. 

Një zyrtar i mbrojtjes iranian ndau një video që tregon komando që zbresin nga një helikopter në një pirg kontejnerësh në kuvertën e anijes. Një anëtar i ekuipazhit në bord dëgjohet duke thënë: “Mos dil jashtë”.

Hakmarrja iraniane pritet prej ditësh

Zodiac Maritime konfirmoi se ata janë pronarët e anijes së sekuestruar MSC Aries, e cila kishte 25 anëtarë të ekuipazhit në bord. Ata konfirmuan se anija ishte devijuar në Iran. “Ne po punojmë ngushtë me autoritetet përkatëse për të siguruar mirëqenien e tyre dhe kthimin e sigurt të anijes”, thuhet në deklaratë.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari ka bërë të ditur gjithçka. “Irani do të mbajë pasojat nëse vendos të përshkallëzojë më tej situatën. Ne jemi në gatishmëri. Kemi rritur gatishmërinë tonë për të mbrojtur Izraelin nga agresioni i mëtejshëm iranian. Ne jemi të gatshëm të përgjigjemi,” tha ai. 

Ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, tha se Teherani “po kryen piraterinë” dhe duhet të sanksionohet për këtë. “Regjimi i Khameneit është një regjim kriminal që mbështet krimet e Hamasit dhe tani po kryen një operacion pirate në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar”, tha Katz. “I bëj thirrje BE-së dhe botës së lirë që menjëherë ta shpallin Gardën Revolucionare iraniane një organizatë terroriste dhe të sanksionojnë menjëherë Iranin”, shtoi ai.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT