Tuesday, June 18, 2024
spot_img

[VIDEO] “Thirrjet për grusht shteti po përhapen” – Zëvendësi i Scholz pretendon se protesta e fermerëve në Gjermani u rrëmbye nga ekstremistët

Zëvendës kancelari gjerman Robert Habeck paralajmëroi sot se forcat ekstremiste kanë rrëmbyer protestën e fermerëve që po zhvillohet në të gjithë vendin.

 

DPA raportoi se Habek bëri thirrje për mbrojtjen e demokracisë.

Habeck, i cili është edhe ministër gjerman i Ekonomisë, ka postuar një videomesazh në rrjetet sociale.

“Thirrjet fantastike për një grusht shteti po përhapen. “Janë formuar grupe ekstremiste, simbolet nacionaliste shfaqen hapur,” tha Habek.


 

Ai shtoi se “po bëhet e qartë se vitet e fundit diçka ka filluar të kufizojë protestat legjitime demokratike dhe lirinë e shprehjes”.

Një makinë ka përplasur një fermer në demonstratën në Gjermani

Një nga pjesëmarrësit në demonstratën e fermerëve në Gjermani – Saksonia e Ulët është plagosur rëndë sot pasi është goditur nga një shofer veture, ka thënë policia lokale.

Ngjarja ka ndodhur në afërsi të qytetit Frisoit dhe fermeri i plagosur është dërguar në spital me një helikopter shpëtimi, shkruan “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Deri më tani nuk janë bërë të ditura më shumë për ngjarjen dhe nuk dihet nëse shoferi e ka lënduar qëllimisht protestuesin.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT