Tuesday, June 18, 2024
spot_img

Vuçiq ka pësuar një goditje të rëndë në takimin me ambasadorin amerikan, nuk e fsheh dot zhgënjimin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të pranojnë kërkesën e Prishtinës për blerjen e raketave antitank Javelin, i tha ambasadori amerikan në Beograd Christopher Hill në një takim të enjten ndaj presidentit serb Aleksandar Vuçiq, njoftoi zyra e presidentit serb.

Ky informacion vjen si një zhgënjim i madh për Serbinë, thuhet në faqet e kabinetit të Vuçiqit. Siç tha ambasadorja Hill, Departamenti i Shtetit do ta përcjellë kërkesën e Prishtinës në Kongresin Amerikan, i cili do të fillojë procedurën zyrtare.

Nga rruga, arma kundër armaturës “FGM-148” ose “Javelin” është një sistem raketor i drejtuar amerikan që, falë përdorimit të një kamere termografike për vetëdrejtim, funksionon sipas parimit ” zjarr dhe harro” .

Ajo armë ishte një nga vendimtaret në luftën ruso-ukrainase. Ukrainasit e përdorën atë për të shkatërruar qindra tanke dhe automjete të blinduara ruse, bunkerë, dhe kjo i ndihmoi shumë që të parandalonin ushtrinë ruse të kapërcejë Ukrainën. Dhe tani ato raketa vdekjeprurëse dhe ‘të zgjuara’ po mbërrijnë në Kosovë.

“Për ne më e rëndësishmja është që paqja në rajon të mos prishet dhe Serbia të vazhdojë të sillet me përgjegjësi dhe të kontribuojë për stabilitetin në Ballkan”, ka thënë Vuçiq i zhgënjyer, shkruan Jutarnji.

Vuçiq më herët ka shkruar në Instagram se ka pasur një bisedë të hapur me ambasadorin Christopher Hill për përmirësimin e mëtejshëm të marrëdhënieve politike dhe ekonomike serbo-amerikane.

“Kemi diskutuar edhe për pozicionin ndërkombëtar të Serbisë, situatën në Kosovë dhe vazhdimin e dialogut me Prishtinën, si dhe për ngjarjet aktuale gjeopolitike. Konfirmuam përkushtimin tonë për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajon dhe forcimin e miqësisë dhe bashkëpunimit ndërmjet Serbisë dhe SHBA-së”, ka shkruar Vuçiq në profilin e tij në Instagram.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT