Saturday, June 15, 2024
spot_img

Vuçiq: Orban nuk gaboi kur tha se gjithçka po shkon ngadalë drejt konfliktit më të madh në histori

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha sot në Çaçak se asnjë president serb në të ardhmen “nuk do ta përsërisë atë që tha në Nju Jork”, në seancën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së ku u votua rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë.

– Dhe, veçanërisht në fytyrën e tyre. Nuk do të ndodhë më kurrë, mund t’ju them paraprakisht. Unë mund ta bëja dhe mund të isha guximtar sepse Serbia ishte pas meje, sepse e dija që ju dëshironi një Serbi që ka fytyrë, jo një Serbi që tërhiqet para atyre që duan ta thyejnë atë, tha Vuçiq në tubimin parazgjedhor. Cacak Tomorrow”, lista zgjedhore e Partisë Progresive Serbe (SNS) dhe Partisë Socialiste të Serbisë (SPS) për zgjedhjet lokale në atë qytet.

Sipas tij, është e rëndësishme që njerëzit të votojnë për listën zgjedhore “Serbia nesër”, sepse në këtë mënyrë votojnë për të ardhmen dhe stabilitetin e vendit.

– Orbán nuk gaboi kur tha se gjithçka po shkon ngadalë drejt konfliktit më të madh në histori. A ka diçka që na nevojitet më shumë se stabiliteti i brendshëm – asgjë. Si mendoni, pse një fondacion gjerman i pagoi një ditë më parë 40 mijë euro njërit në listën e opozitës këtu në Çaçak. Interesi i tyre është të destabilizojnë Serbinë për ta përdorur Çaçakun si platformë për të sulmuar stabilitetin në Serbi, tha Vuçiq.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT