Sunday, July 14, 2024
spot_img

Vuçiq: Përgjigja e Serbisë ndaj Kosovës në Këshillin e Evropës do të jetë e fortë

Në fjalimin e tij për publikun më 29 mars, ai tha se ende nuk dëshiron të thotë se cili do të jetë saktësisht vendimi.

Ne do të vazhdojmë të flasim, jam i gatshëm të dëgjoj mendimin e Kuvendit dhe të Qeverisë, do të përgatitemi dhe do të presim”, tha Vuçiq.

Ai ka vlerësuar se iniciativa evropiane për Kosovën në Këshillin e Evropës vjen pa kushte për Prishtinën, përkundër marrëveshjeve nga Marrëveshja e Brukselit e 11 viteve më parë se obligim primar është themelimi i Komunitetit të Komunave me shumicë serbe (ZOSSV) në veriun e Kosovës.

“Edhe pse sanksionet evropiane ndaj Kosovës janë zyrtarisht në fuqi për shkak të moszbatimit të marrëveshjes, në vitin e kaluar Prishtina ka marrë pjesë në të gjitha forumet ndërkombëtare perëndimore”, tha Vuçiq.
Serbia është ende në rrugën evropiane”
Ai vlerësoi se Serbia është në një situatë të vështirë politike, por se nuk është dorëzuar në rrugën evropiane.

“Pozicioni aktual i Serbisë është pasojë e presionit të jashtëm për shkak të neutralitetit tonë ushtarak dhe vendimit për të mos vendosur sanksione ndaj Rusisë. Vendet perëndimore janë nën presion të madh për shkak të avancimit të forcave ruse në Ukrainë  dhe mesazheve të ardhshme politike nga Moska për precedentin e Kosovës”, tha Vuçiq.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT