Sunday, March 3, 2024
spot_img

Washington Post: SHBA është e shqetësuar se Netanyahu mund të nisë një luftë në Liban

Zyrtarët në administratën e presidentit amerikan Joseph Biden janë të shqetësuar se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu mund të nisë një luftë kundër Hezbollahut të Libanit, në mënyrë që të forcojë pozicionin e tij në vend dhe të shpëtojë karrierën e tij politike, raportoi Washington Post.

Popullariteti i Netanyahut ka rënë që nga fillimi i luftës me Hamasin palestinez, pasi publiku e fajëson shumë atë për dështimet që mundësuan sulmet nga ekstremistët palestinezë.

Shumë zyrtarë të lartë izraelitë kanë deklaruar vazhdimisht se Hezbollahu duhet të largohet nga kufiri izraelito-libanez në përputhje me Rezolutën 1701 të Këshillit të Sigurimit të vitit 2006.

Gazeta amerikane citoi më shumë se një duzinë zyrtarë dhe diplomatë të paidentifikuar nga administrata e Biden në raport, ku thuhej se dy zyrtarë të lartë, Amos Hochstein dhe Sekretari amerikan i Shtetit, ishin dërguar në Izrael për të parandaluar një luftë midis Izraelit dhe pro -Hezbollahu iranian.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT