Saturday, June 15, 2024
spot_img

Wizz Air po redukton numrin e fluturimeve dimërore në bazat e saj në Shkup dhe Beograd

Wizz Air ka vazhduar të reduktojë frekuencat në bazat e saj për sezonin e ardhshëm dimëror 2024/25, i cili fillon më 27 tetor, pasi flota e familjes A320neo të transportuesit i nënshtrohet inspektimeve për shkak të problemeve të prodhimit të motorit.

Puna çoi në tokëzimin e më shumë se dyzet avionëve të Wizz Air. Linja ajrore ka ndryshuar operacionet e saj dimërore, me frekuencën e reduktuar në nëntë linja nga Shkupi në krahasim me orarin e planifikuar fillimisht nga fillimi i këtij muaji, me Beogradin që ka parë një reduktim prej gjashtë linjash. Megjithatë, linja ajrore ka vendosur gjithashtu të rrisë shërbimet në destinacione të zgjedhura, duke përfshirë tre nga Shkupi dhe katër nga Beogradi, raporton Ex-Yu Aviation News.

Wizz Air reduktoi frekuencat sipas planit origjinal të fluturimeve nga Shkupi në Charleroi dhe Eindhoven nga pesë në katër në javë, Berlin nga pesë në tre, Këln, Milano dhe Hamburg nga katër në tre, Hahn dhe Bolonja nga tre në dy dhe Malta nga rotacionet e planifikuara fillimisht katër javë në tre javë. Siç ishte paralajmëruar, kompania ajrore ka pezulluar shitjen e biletave për dimër për linjat nga Shkupi për Bremen, Kopenhagë dhe Stokholm Skavsta. Nga ana tjetër, fluturimet për në Nuremberg do të rriten nga dy në tre në javë, në Malmö nga tre në pesë në javë dhe në Londër Luton nga tre në katër në javë.

Në Beograd, sipas planit fillestar, kompania me kosto të ulët do të zvogëlojë frekuencën e fluturimeve në Beauvais, Barcelona, ​​Berlin dhe Eindhoven nga pesë në katër rotacione javore, si dhe në Bergamo nga katër rotacione javore në tre. Megjithatë, do të rrisë shërbimin për Dortmundin nga tre në katër në javë, si dhe Gothenburg, Malmö dhe Stokholm Skavsta nga dy në tre rotacione në javë. Ndryshime të mëtejshme mbeten të mundshme.

Wizz Air i tha më parë EX-YU Aviation News se planifikon të kthehet në frekuenca dhe rrjet në rritje nga bazat e tij në Shkup dhe Beograd nga vera e vitit 2025, pavarësisht nga problemet e motorit që priten të mundojnë linjën ajrore për dy vjet të tjerë.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT