Friday, June 14, 2024
spot_img

Zelensky falënderoi Ramën për mbështetjen e tij për Ukrainën

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky patën një bisedë telefonike pasditen e sotme, në të cilën Zelensky e falënderoi për mbështetjen e tij “në këtë situatë të vështirë në të cilën ndodhet vendi i tij dhe mbështetjen e vazhdueshme në Këshillin e Sigurimit të OKB-së”.

“Sapo pata një bisedë telefonike me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, për ta falënderuar për qëndrimin e vendosur të Shqipërisë kundër agresionit rus kundër Ukrainës dhe për mbështetjen e vendit tonë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, për mbështetjen politike dhe të mbrojtjes nga Shqipëria”, ukrainas. Presidenti Zelensky ka shkruar në Platformën X, raportojnë mediat shqiptare.

Ai shton se Shqipëria mori pjesë në takimin e katërt të “Formulës së Paqes” në Davos dhe se “detyra jonë aktuale është të përgatisim “Samitin Global për Paqen” dhe të mbështesim “pjesëmarrjen aktive të partnerëve tanë, përfshirë Shqipërinë”.

“Ne diskutuam gjithashtu mënyrat për të thelluar dialogun ukrainas-ballkanik, si dhe për të avancuar bashkëpunimin tonë në mbrojtje. Theksova rëndësinë e vazhdimit dhe zgjerimit të programeve të trajnimit për ushtarët ukrainas me pjesëmarrjen e Shqipërisë”, thuhet në mesazhin e presidentit Zelensky.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT