Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mbajti fjalim në Edicionin e 58-të të Mbrëmjeve Strugane të Poezisë

vull

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mbrëmë në Strugë mbajti fjalim në hapjen e Edicionit të 58-të të manifestimit poetik me famë botërore “Mbrëmjet Strugane të Poezisë”, që mbahet nga 21 deri më 26 gusht. Në fjalimin e tij, ministri Ismaili të pranishmëve u uroi mirëseardhje ngrohtësisht në atdheun e fjalës […]

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mori pjesë në përmbylljen solemne të Festivalit “Vera e Ohrit”

vull

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mbrëmë në Ohër mori pjesë në përmbylljen solemne të Edicionit të 59-të të Festivalit “Vera e Ohrit” në të cilën u paraqit shfaqja “Odisej” nga Goran Stefanovski, në regjinë e Aleksandar Popovski. Shfaqja, e cila mori një vlerësim të madh nga audiencë e shumtë, është […]

Takimi i ministrit Ismaili me drejtorin e Qendrës Kulturore Turke, Kulla

vull

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, sot në kabinetin e tij realizoi takim me drejtorin e Qendrës Kulturore Turke – Institutin “Junus Emre”, Serhat Kulla. Në takim, ministri Ismaili dhe drejtori Kulla e shprehën kënaqësinë e tyre nga bashkëpunimi i deritanishëm në fushën e kulturës, ndërsa u bë fjalë edhe për […]

Flamur Aljiji, pjesë e serialit ‘Rampensau’

vull

Një nga talentët e rrallë që me prejardhje është nga Tetova tashmë është pjesë e serialit “Rampensau”, një serial që do të emitohet në Televizionin VOX të Gjermanisë i cilia ka shumë shukueshmëri nga Gjermanët. Një mega projekt me tematikë aksion ku aktori i njohur që jeton në Gjermani, Flamur […]

Flamur Aljiji, pjesë e projektit filmik ‘Chocolate man’

vull

Një nga talentët e rrallë që me prejardhje është nga Tetova tashmë është pjesë e projektit filmik ‘Chocolate man’, I cili është nominuar si filmi më I mire në New York, një mega projekt me tematikë aksion ku aktori i njohur që jeton në Gjermani, Flamur Aljiji merr pjesë me […]

“The Park Festival” eventi që la gjurmë në Verën kulturore Gostivaroi 2019

vull

Me performancën e Elina Duni dhe Sasho Popovski Trio në një skenë fantastike të improvizuar mbi lumin Vardar , të dielën përfundoi edicioni i parë i ngjarjes “The Park Festival” që gjashtë ditët e kaluara u mbajt në Gostivar dhe brenda të cilit dashamirët e muzikës mundën t’i ndjekin shfaqjet […]

Ekspozita e Adem Dermaku në Galerinë Nacionale në Shkup, vazhdon përkahja e madhe për artin shqiptar

vull

Ekspozita me grafika dhe vizatime “KUJTIMET E MIA, A JANË EDHE TË TUAT…?!” nga Adem Dermaku, një artist i njohur kosovar nga Zvicra, do të hapet në Galerinë Kombëtare “Çifte Hamam” Shkup, më 08 gusht 2019 (e enjte) në ora 19:00. Galeria Kombëtare e Maqedonisë së veriut vazhdon me përkrahje […]

U hap Panairi i 19-të Ndërkombëtar i Librit në Ulqin

vull

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, dje mori pjesë në hapjen solemne të Edicionit të 19-të të Panairit Ndërkombëtar të Librit në Ulqin, Mal të Zi. Në ceremoninë e hapjes, përveç organizatorit, kryetarit të Komunës së Ulqinit, Loro Nrekiq, morën pjesë edhe ministri i Kulturës i Malit të Zi, Aleksandar Bogdanoviq […]

Vizita e Lokalitetit Arkeologjik “Gradishtë” – Qyteti i Devollit

vull

  Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, sot e vizitoi Lokalitetin Arkeologjik “Gradishtë” – Qyteti i Devollit, i cili ndodhet rreth 2,5 km në perëndim të fshatit Drenovë, në afërsi të Kavadarit. Gjatë vizitës, ministri Ismaili u njoftua me rrjedhën e kërkimeve në lokalitetin ku në sipërfaqe prej mbi 10 hektarë […]

Ministri Hysni Ismaili hapi bibliotekë në Batincë

vull

Sot në fshatin Batincë në Komunën e Studeniçanit u hap biblioteka e cila u mbështet nga Ministria e Kulturës, nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Migrim (IOM), nga Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dhe nga sektori privat. Në hapjen e këtij institucioni të rëndësishëm kryesisht për banorët e rinj […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: