Austri, qëllohet për vdekje shqiptari nga Maqedonia pas sherrit në lokal

vull

Një shqiptar nga Maqedonia ka humbur jetën në Vöcklabruck të Austrisë si pasoje e një sherri në një lokal. Viktima është 29-vjeçari Besar N. nga Maqedonia. Ngjarja ka ndodhur në shisha barin “Veelax” në Regau dhe shqiptari është qëlluar me thikë nga disa persona ende të paidentifikuar. Përmes një të […]

Stoltenberg: Zgjerimi i NATO-s stabilizon rajonin

vull

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, deklaroi se zgjerimi i NATO-s në vendet e Ballkanit Perëndimor do ta forcojë Aleancën dhe do të ndihmojë në stabilizimin e rajonit dhe shteteve ballkanike. Stoltenberg para takimit të Këshillit të ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare, ku për herë të parë do […]

Dorëzohet “Ludo”, e vendos edhe flamurin e Kosovës (Foto)

vull

Loja e famshme “Ludo King” është bërë pjesë e pothuajse çdo përdoruesi të telefonave të mençur. Në Kosovë kjo lojë ka gjetur një përdorim të madh duke u shëndrruar në një nga më të pëlqyerat e kohës. Në përditësimin e ri, “Ludo” ka vendosur edhe flamurin e Kosovës. Kjo sigurisht […]

Franca emeton pulla postare me histori shqiptare

vull

Posta Franceze ka emetuar pullën postare me imazhin e Gjergj Kastriot Skënderbeut. Ajo është dizajnuar nga piktori i njohur shqiptar Zamir Mati, i cili përpara dy vitesh çeli një ekspozitë në Paris, “La Maison de l’Albanie” kushtuar heroit kombëtar. Imazhi që do të shoqërojë pullën ishte pjesë e kësaj ekspozite […]

KE-ja për disa ditë do përdorë emrin e ri “Maqedonia e Veriut”

vull

Komisioni Evropian po përgatitet për disa ditë të fillojë ta përdorë emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Pas do të dyja vendet e kanë ratifikuar marrëveshjen, Komisioni Evropian pret të përfundojnë të gjitha procedurat e parapara midis Shkupit dhe Athinës për hyrje në fuqi të përdorimit të emrit […]

Osmani – Palmer: Maqedonia është partneri i SHBA-ve, BE-së dhe NATO-s në mbrojtje të vlerave perëndimore të Ballkanit

vull

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani në kuadër të vizitës disaditore në Uashington, sot mbajti takime me Zëvendës ndihmësin e Sekretarit të SHBA-vë për Evropë dhe Euroazi, Metju Palmer, në Stejt Departamentin Amerikan. “SHBA-të janë më shume se partner strategjik të Maqedonisë, por edhe miku ynë më i […]

Gjendet 13-vjeçarja shqiptare e humbur, arrestohen 5 persona

vull

13-vjecarja shqiptare, e cila u raportua e humbur që prej datës 1 shkurt, është gjendur sot në Hertfordshire, Angli. Sipas burimeve nga Policia Angleze, nëna shqiptare ishte me dy fëmijët, djalin dhe vajzën, kur i kërkoi gruas misterioze se si t’i drejtohej stacionit më të afërt policor. Kjo e fundit […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: