Dorëzohet “Ludo”, e vendos edhe flamurin e Kosovës (Foto)

vull

Loja e famshme “Ludo King” është bërë pjesë e pothuajse çdo përdoruesi të telefonave të mençur. Në Kosovë kjo lojë ka gjetur një përdorim të madh duke u shëndrruar në një nga më të pëlqyerat e kohës. Në përditësimin e ri, “Ludo” ka vendosur edhe flamurin e Kosovës. Kjo sigurisht […]

Franca emeton pulla postare me histori shqiptare

vull

Posta Franceze ka emetuar pullën postare me imazhin e Gjergj Kastriot Skënderbeut. Ajo është dizajnuar nga piktori i njohur shqiptar Zamir Mati, i cili përpara dy vitesh çeli një ekspozitë në Paris, “La Maison de l’Albanie” kushtuar heroit kombëtar. Imazhi që do të shoqërojë pullën ishte pjesë e kësaj ekspozite […]

KE-ja për disa ditë do përdorë emrin e ri “Maqedonia e Veriut”

vull

Komisioni Evropian po përgatitet për disa ditë të fillojë ta përdorë emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Pas do të dyja vendet e kanë ratifikuar marrëveshjen, Komisioni Evropian pret të përfundojnë të gjitha procedurat e parapara midis Shkupit dhe Athinës për hyrje në fuqi të përdorimit të emrit […]

Osmani – Palmer: Maqedonia është partneri i SHBA-ve, BE-së dhe NATO-s në mbrojtje të vlerave perëndimore të Ballkanit

vull

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani në kuadër të vizitës disaditore në Uashington, sot mbajti takime me Zëvendës ndihmësin e Sekretarit të SHBA-vë për Evropë dhe Euroazi, Metju Palmer, në Stejt Departamentin Amerikan. “SHBA-të janë më shume se partner strategjik të Maqedonisë, por edhe miku ynë më i […]

Gjendet 13-vjeçarja shqiptare e humbur, arrestohen 5 persona

vull

13-vjecarja shqiptare, e cila u raportua e humbur që prej datës 1 shkurt, është gjendur sot në Hertfordshire, Angli. Sipas burimeve nga Policia Angleze, nëna shqiptare ishte me dy fëmijët, djalin dhe vajzën, kur i kërkoi gruas misterioze se si t’i drejtohej stacionit më të afërt policor. Kjo e fundit […]

Politikanja seksi, askush nuk e dëgjoi atë në seancë por….

vull

Një politikan brazilian nga Santa Catarina është vënë në shënjestër nga kritikat e rrjeteve sociale që kur ajo u shfaq në parlament në një veshje të kuqe provocative. Ish-kryetarja e një komune, Ana Paula De Silva, Paolina morri pjesë në mbledhjen e parlament me 1 shkurt dhe tërhoqi vëmendjen me […]

Gjermania: I dëshirojmë mirëseardhje Maqedonisë së Veriut si partneri më i ri i NATO-s

vull

Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë sot uroi nënshkrimin e Protokollit aderues së Republikës së Maqedonisë për anëtarësim në Aleancën Veriatlantike, duke i shprehur mirëseardhje partnerit të ri të NATO-s. “Republika e e ardhshme e Maqedonisë së Veriut është në rrugë që të bëhet aleate e NATO-s. Protokolli aderues […]

Ministri gjerman: Mos e bëni këtë nëse dëshironi të punoni në Gjermani

vull

Ministri i Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer është shprehur se ata persona që fshehin identitetin do të humbasin leje qëndrimin dhe do të marrin masa të rënda ndëshkuese. Planet për këto masa sipas ministrit gjerman janë duke u përgatitur. Ndërsa gazeta gjermane “Die Welt” ka shkruar se kush […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: