Home / Bota

Bota

Robertson: Yjet u morën vesh për Maqedoninë, kjo s’përsëritet në 40 vitet e ardhshme

Ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Xhorxh Robertson mbrëmë mbajti fjalim në Këshillin atlantik me mesazh se ka ardhur momenti që të gjithë në Maqedoni të shikojnë drejt të ardhmes dhe ta mbrojnë interesin nacional të vendit. Loading... Në panelin të ...

Read More »

Ndahet nga jeta, fituesi i çmimit Nobel për kiminë

Është ndarë nga jeta në moshën 90-vjecare biologu japonez Osamu Shimomura, fitues i çmimit Nobel për kiminë, një njeri që i shpëtoi bombës atomike të Nagasaki. Loading... Lajmin e ka bërë të ditur Universiteti i Nagasaki. Shimomura fitoi çmimin Nobel ...

Read More »

Meghan Markle, dikur seleksiononte mbeturina, sot bashkëshortja e një princi

Në moshën 14-vjeçare puna e parë që ka bërë Meghan Markle kishte të bënte me seleksionimin e mbeturinave. Dukesha e Sussex-it, gjatë takimit në Australi me bashkëshortin Harry, ka rrëfyer se për herë të parë ka provuar një punë të ...

Read More »

“Gjyshe, darka është gati!” në azil kamarierë – striptistë

Përparëse dhe papionë mbi muskuj të kërcyer. Nuk është një festë beqarie, por “darka pikante” që i lejuan vetes 11 gjyshet e një bujtine në Essex, në Britani të Madhe. Loading... Idea ishte e një prej të akomoduarave të Milton ...

Read More »

Francë, nxënësi i vë pistoletën në kokë mësueses! (Video)

Ka drejtuar pistoletën me ajër të kompresuar në kokë mësueses së tij dhe e ka urdhëruar me ulërima: “Shkruaj që jam këtu”. Loading... Ndërsa një shok i tij është ngritur në këmbë për të bërë një gjest para ‘smartphone”-t, që ...

Read More »

Rusia nuk e pranon ndryshimin e emrit të Maqedonisë

Rusia nuk e pranon ndryshimin e emrit. Pas votimit në Kuvendin e Maqedonisë, nëpërmjet profit në rrjetin social “Twitter” të ambasadës ruse, Rusia dërgoi një mesazh ku thotë se e pranon Maqedoninë nën emrin e saj kushtetues dhe se këtë ...

Read More »

Aktori i madh Italian reagon për Teatrin: Akt barbar projekti për ta prishur

Regjisori dhe aktori i njohur italian Michele Placido në një intervistë ekskluzive për Fax Neës foli për çështjen e Teatrit Kombëtar, duke e cilësuar shembjen e tij si një akt barbarie. Placido, një nga personazhet më të dashur të shqiptarëve ...

Read More »

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk: Një votë një hap i madh drejt komunitetit tonë

“Një votë, një hap i madh drejtë afrimit të marrjes së vendit që i’u takon në komunitetit tonë transatlantik”- ka shkruar presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk në gjuhën maqedonase në llogarinë e tij të Twitter Loading... Ja reagimi origjinal ...

Read More »

Shefi i NATO-së e përshëndet votimin në Parlamentin e Maqedonisë, ja çka thotë (FOTO)

E përshëndes votimin në Parlamentin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, pasi parlamenti i Maqedonisë sonte në orët e vona me 80 vota “për” votoi ndryshimet kushtetuese, njofton TetovaSot. Loading... “Tani, qeveria dhe ...

Read More »

Ballkani ‘pushton’ Gjermaninë, rritet numri i shqiptarëve emigrantë

Në vitin 2017 ka rënë numri i përgjithshëm i migrantëve që kanë ardhur në Gjermani, megjithatë Gjermania mbetet një vend atraktiv, sidomos për qytetarët e BE-së. Shënon sërish rritje numri i të ardhurve nga Ballkani. Loading... Migrimi në Gjermani shënon ...

Read More »
Loading...