Historia e Kosovës mes Rambos dhe Gjarprit

vull

Nga Çim Peka/ Përveç Ibrahim Rugovës, figura e të cilit qëndron qartazi shumë më lartë se e kujtdo tjetër në piedestalin e lirisë, dy janë figurat qendrore të luftës për çlirimin e Kosovës dhe në dy dekadat e fundit, pas çlirimit të saj: Ramush Haradinaj dhe Hashim Thaçi, ose siç […]

Dhëndri ngacmon seksualisht kamarieren në ditën e dasmës

vull

Një dhëndër është arrestuar me akuzën e ngacmimit seksual të një kamarierje adoleshente në ditën e tij të dasmës. Matthew Aimers doli me pranga në duar nga ceremonia që po zhvillohej në Northampton Valley Country Club në Filadelfia. Policia tha se 31 vjeçari ishte në dasmën e tij kur iu […]

Gjermania paralajmëron Ramën për kufijtë

vull

Berlini zyrtar deklaroi dje në mënyrë urdhërore për kryeministrin Rama, me anë të ministrit të Shtetit, Michael Roth, ku tha se: “Nga Shqipëria ne presim që kjo ta përdorë në mënyrë konstruktive ndikimin e saj politik dhe të vazhdojë të angazhohet në mënyrë konstruktive për stabilitet në të gjithë rajonin. […]

Pse po ikin shqiptarët në masë

vull

Nga Veton Surroi/ Në mesin e shqiptarëve, një në dy është gati të ikë jashtë vendit 1. Çdo javë prodhon së paku tri lajme, që bën që në Gjermani numri i mjekëve, axhustatorëve dhe ndërtimtarëve të rritet. Dhe asnjëri prej këtyre lajmeve nuk ka të bëjë me Gjermaninë. Që të […]

Vuçiç nuk i njeh kufijtë e Kosovës, ja përgjigja që i vjen nga Haradinaj

vull

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë në një deklaratë të fundit, që nuk i njeh “kufijtë me Kosovën”. Por i mënjëhershëm ka qenë reagimi i Kryeministrit kosovar, Ramush Haradinaj, i cili e ka cilësuar këtë deklaratë si cënim serioz të sovranitetit dhe integritetit territorial të Kosovës. “Deklaratat e fundit […]

Kryetari i Kuvendit, Xhaferi nënshkroi aktvendimin për shpalljen e zgjedhjeve

vull

Fjala e Kryetarit Xhaferi pas shpalljes së zgjedhjeve presidenciale Para pak i nënshkrova Aktvendimin për shpalljen e zgjedhjeve të gjashta presidenciale dhe Aktvendimin për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme për kryetar komune në komunën Ohër, komunën Novo Sellë dhe komunën Dibër. Këtë e bëra në përputhje me obligimin ligjor që […]

Mesi rrezikon Champions-in

vull

Nuk ndalet telashet për asin argjentinas të Barcelonës, që në këtë fillim shkurti po has shqetësime të shumta fizike, të cilat po i kushtëzojnë paraqitjet në fushë por dhe qëndrimin jashtë saj. Nëse për Real Madridin, Lionel Mesi arriti të luante disa minuta në pjesën e dytë, duket se në […]

Fokus: Nëse BDI tërheq përkrahjen për kandidatin e LSDM-së për President, ajo mund ta ndërrojë ate me “8-shen e Mijallkovit dhe Selën e Kasamin

vull

Javorja maqedonase “Fokus” në numrin e ri ka analizuar pozicionet e partive politike në vigjilje të presidencialeve, posaçërisht pas qëndrimit të integristëve të Ahmetit për të dalur me kandidatin e tyre për President, shkruan Fakte. Sipas kësaj gazete, nëse Ahmeti vendosë të tërheq përkrahjen për kandidatin e LSDM-së për President, […]

Seid Musai, mësuesi në organizatën ilegale – NDSH

vull

Ismail Arsllani Seid Musai, është njëri ndër të parët shqiptarë në trevën e Tetovës, i cili rroku ditarin që nga viti 1945, menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore, për të arsimuar masa të gjera popullore. Brenda 40 vjetësh, sa punoi deri në pensionim, nxori dhjetëra gjenerata, me mbi 20 mijë […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: